Muş İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından düzenlenen Newroz resepsiyonunda, barış ve kardeşlik çağrısında bulunuldu. Muş Kültür Sanat Merkezi (MKSM) salonunda, İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından Newroz resepsiyonu verildi. Düzenlenen resepsiyona İHD Muş şube yöneticileri, Varto Belediye Başkanı Demir Çelik, Muş Baro Başkanı Av. Sait Sever, DTP Muş İl ve İlçe yöneticileri, KESK Muş Şubeler Platformu yöneticileri ve halkında aralarında bulunduğu kalabalık bir grup katıldı.


Resepsiyonda bir konuşma yapan, İnsan Hakları Derneği Muş Şube Sekreteri Av. Kadir Karaçelik, 2006 yılı Newroz’u barışa ve kardeşliğe ihtiyaç duyulan bir dönemde kutlandığını belirterek şunları kaydetti: “2005 yılı Newroz’una baktığımızda ülkemizde milliyetçilik dalgaları geliştirilmiş ve linç psikolojisi yaratılmıştır. En önemlisi bu linç psikolojisi eyleme dönüşüp 2005 Newroz’unda insan haklarına yönelik ciddi ihlallere sebep olmuştur.


Umarız 2006 Newroz’unda ülkemizde böyle vahim olaylar yaşanmaz. Ve 2006 yılı Newroz’unun barışa, demokrasiye ve şiddetten arındırılmış bir çözüm diline vesile olmasını temenni ederiz. İnsan Hakları örgütü olarak demokrasiye, hukuka ve insan haklarına saygılı bir ortamın oluşması için kendi güçümüz oranında çalışacağız. İHD olarak Tüm halkların 2006 yılı Newroz’unu kutlarız” dedi.

Yapılan konuşmadan sonra 2000-2005 yıları arasında Diyarbakır ve Muş’ta düzenlenen Newroz gösterilerinin görüntülerinin yer aldığı slayt gösterisi sunuldu. Resepsiyonda daha sonra MKSM müzik grubu Arî-ya Rengîn tarafından müzik dinletisi sunuldu. Haber: Emrullah Özbey

 NULL