Varto ilçesine bağlı Koçyatak köyünde yaşayan Şükrü Boztepe, idrar kanalındaki rahatsızlık nedeniyle gittiği Muş Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Erkan Erdem tarafından ameliyat edildi. Başarılı bir şekilde yapılan açık ameliyat sonucu 75 yaşındaki hasta olan Şükrü Boztepe isimli vatandaşın mesanesinden çıkan 300 gram ağırlığında ki taş, Türk Üroloji Dergisine bilimsel olarak araştırılması için gönderiliyor. Türkiye geneli ameliyatlar sonucu çıkarılan en büyük taşlardan birine rastlandığını belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Erkan Erdem, taşın Türk Üroloji Dergisine bilimsel araştırılması amaçlı gönderilmesi ve Türkiye deki üroloji uzmanları camiası tarafından yakından takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Üroloji Uzmanı Opt. Dr. Erdem, “Hastamız ilk defa bize geldi. Yaptığımız inceleme ve gözlemlerimizde fark ettik. Başarılı bir ameliyat sonucu hastamızın mesanesinde 300 gram ağırlığında bir taş çıkarıldı. Şimdi hastamızın durumu oldukça iyi durumda ve tedavisi devam etmektedir. Türkiye’de görülen en büyük taşlardan biridir bu. Olası nedenlerinin başında Muş’un içme suyundan kaynaklanıyor. Oda suyun kalsiyum seviyesinin yüksek olmasıdır. Yaptığım araştırmalar sonucu Türkiye geneli rastlanan en büyük taşlardan biri. Bulunan taşın daha iyi bir şekilde incelenmesi ve Türkiye Üroloji Camiası tarafından yakın takip edilmesini istiyoruz. Bu nedenle hastamızdan çıkarılan 300 gram ağırlığında ki taşı Türk Üroloji Dergisine bilimsel araştırılması için göndereceğiz” dedi.

“MUŞ’UN SULARINDA KALSİYUM ORANI ÇOK YÜKSEK”

Yaklaşık bir saat süren başarılı ameliyatla Boztepe’nin mesanesinden yaklaşık 300 gram ağırlığında ve bir yumurta büyüklüğünde taş çıkarıldığını anlatan Dr. Erdem, bugüne kadar yüzlerce ameliyat gerçekleştirdiğini ancak ilk defa bu kadar büyük bir taşa rastladığını belirterek, “Bugüne kadar idrar kanalında, mesane içerisinde yüzlerce ameliyat gerçekleştirdim. Ama bu kadar büyük taşlarla ilk defa karşılaşıyorum. Bu taşlar bir anda oluşan taşlar değil. 8–10 yıl gibi bir sürede oluşabilecek taşlardır. Burada özellikle vurgulamak istediğim şey şudur. Muş’ta idrar yolu ile alakalı taş hastalığı çok yaygın. Bunun da başlıca sebebinin sudaki problemlerle ilgili olabileceğini düşünüyorum. Çünkü Muş’un sularında kalsiyum oranı çok yüksek ve kireçlenmeye neden olduğu için insan vücudunda taş oluşmasına rahatlıkla neden olabiliyor. Ayrıca Muş’ta sebze ve meyve tüketiminin çok fazla olmaması, et ve et ürünlerinin tüketiminin daha yaygın olması da buna yol açıyor olabilir. Bu nedenlerden dolayı bu hastalıklar Muş’ta çok yaygın. Hastamızın durumu çok iyi, birkaç gün sonra taburcu edilecek” açıklamasını yaptı. Günaydın Muş Gazetesi