Muş Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, bakanlık tarafından ilk ve ortaöğretim öğrencilerine gönderilen ücretsiz ders kitaplarının il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından kendi imkanları ile dağıtılacağını söyledi.

İHA muhabirine açıklamada bulunan Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, Muş’a toplam 1 milyon 171 bin 154 adet ders kitabı geleceğini ve bu kitapların büyük bir kısmının kendilerine ulaştığını ifade ederek, dağıtımdan dolayı ayrılan 58 bin 558 YTL ödeneğin kitap sayısına göre okul müdürlüklerine aktarılacağını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Muş merkez, Hasköy, Korkut ve Varto ilçelerine kitap dağıtımlarını kendilerinin, Bulanık ve Malazgirt ilçelerinde ise ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından dağıtım yapılacağını dile getiren Bayraktar, merkez, Hasköy, Korkut ve Varto’ya 759 bin 273, Bulanık’a 253 bin 716, Malazgirt’e ise 176 bin 165 adet kitap geleceğini söyledi. Bayraktar, “Geçtiğimiz yıl kitap dağıtımlarında yaşanan aksaklıklardan dolayı dağıtımı kendimiz yaptık. İlk olarak geçen yıl dağıtımını yaptığımız kitaplarda herhangi bir sorun yaşanmadı ve ders zilinin çalındığı ilk gün öğrenciler kitaplarını ders sıralarında buldular. Bu yıl da yine aynı şekilde dağıtımı kendimiz yapıyoruz. Bu yılki kitap dağıtım birim fiyatları geçen yıldan düşük ama müdürlüğümüze aktarılacak miktar yüzde 30’dan yüzde 50’ye çıkartıldı. İl genelinde toplam 1 milyon 171 bin 154 adet kitap dağıtacağız ve bunun karşılığında bakanlıktan 58 bin 558 YTL para alacağız. Bu parayı kitap sayılarına göre bütün okullarımıza aktaracağız. Her okula kitap başına 5 Ykr para vereceğiz. Bu sayede hem kitaplar sorunsuz dağıtılmış olacak hem de okullarımıza az da olsa katkı sağlanmış olacak. 15 Eylül 2007 günü bütün öğrencilerin kitapları dağıtılmış olacak” dedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Muş Valisi İbrahim Özçimen ise Milli Eğitim Müdürlüğü’nün almış olduğu bu kararın yerinde bir karar olduğunu belirtti. Vali Özçimen, “Kitap dağıtımı ile elde edilecek paralar okullara bir katkı olacak. Geçtiğimiz yıllarda kötü örnekler oldu. Yüklenici firma hem parayı aldı, hem kitaplar yerine ulaştırılmadı. Bundan dolayı soruşturmalar açıldı. 58 bin YTL az bir para değil, okullarda bazen bin YTL bulup kırık camı onaramıyoruz. Öğretmen arkadaşlarımız ve müdürlerimiz biraz daha gayret gösterip okullarına katkıda bulunmuş olacaklar. Çok güzel bir uygulama” şeklinde konuştu. NULL