İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine ait ekipler mahsur kalanları kurtarmak için yoğun çaba sarf etti.

Muş’un Varto ilçesinde havanın güzelliğine aldanarak yola çıkan vatandaşlar, fırtına ve tipiye yakalandı. Havanın bir süre açmasının ardından Dallıöz, İlbey, Ölçekli, Kaynarca, Çayçatı, Yılanlı, Güzelkent köyleri kar yağışı ve tipi yüzünden ulaşıma kapandı.

Kar ve tipi yüzünden 13 minibüs ile 7 özel araç yolda mahsur kaldı. Araçlar, İlçe Özel İdare ekiplerinin yoğun çalışmasıyla 4 saat sonra kurtarıldı. Özellikle Dallıöz, İlbey ve Çayçatı köyleri arasında mahsur kalan vatandaşlar büyük mağduriyet yaşadı.

Mahsur kalan vatandaşlardan Kaynarca Köyü Muhtarı Seracettin Aydın, “Varto’da hava iyiydi ama Alagöz köyünü geçtikten sonra yoğun şekilde kar yağmaya başladı. Kendi imkânlarımızla minibüsü iterek daha da ileriye gittik. Ama gördük ki ileride bizim gibi birçok araç mahsur kalmış. Kar yağışı daha da hızını artırınca ileriye gidemedik. Dallıöz ile İlbey köyü arasında mahsur kaldık. Bizim olduğumuz yerde belirli aralıklarla yaklaşık 15 araç mahsur kalmış durumdaydı. Mahsur kaldığımız haberini yetkililere verdik ve özel idare ekipleri yolu açtılar. İlçe Özel İdarenin yapmış olduğu çalışmalardan dolayı hepsine teşekkür ederim” dedi.

İlçe Özel İdare Şantiye Şefi Suphi Papağan ise ihbarı alır almaz mağdur vatandaşların yanına ulaşmak için büyük gayret gösterdiklerini anlattı. Karla mücadele ekiplerinin 24 saat özverili bir çalışma sergilediğini ifade eden Papağan, bazı bölgelerde tipi şeklinde görülen ve 2 metreyi bulan kar yağışına rağmen başarılı bir müdahale gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

 Muşun Sesi Gazetesi