Muş’un Malazgirt ilçesinde ikamet eden Ümit Altun, 2002 yılında kaybettiği nüfus cüzdanının kaybolduğunu bildirmesine rağmen başına gelmeyen kalmadı. Altun, nüfus cüzdanını bulan kişi ya da kişilerin, kendi adına kredi kartı alıp binlerce TL’lik alışveriş yapıldığını söyledi.

Evli ve 5 çocuk babası olan, Malazgirt’te hamallık yaparak geçimini sağlayan Ümit Altun, kaybettiği kimlikle binlerce TL tutarında kredi kartı borcu yüzünden hukuk mücadelesi veriyor. 2002 yılında kimliğini kaybeden ve ertesi gün Malazgirt Nüfus Müdürlüğü’nden kimliğini yenilediğini kaydeden Altun, “Bundan iki yıl önce adresime icra kağıtları ve tutuklama kararları geldi. Ben de ne olup bittiğini anlayamadığım için Cumhuriyet Savcılığı ve Emniyet Müdürlüğü’ne başvurarak, hayatımda hiç kredi kartım olmadığını ancak milyarlarca borç çıkartıldığını anlattım” diyerek, hakkında tutuklama kararı da bulunduğunu kaydetti.

Halen kullandığı kimliğin 2002 yılında Malazgirt Nüfus Müdürlüğü’nden alındığını kaydeden Altun, “Şu anda kullandığım kimliğim 2002 yılında kayıp nedeni ile verildi bana. Ancak 2005 yılında İstanbul Gaziosmanpaşa Nüfus Müdürlüğü’nden adıma yeni kimlik çıkartılmış ve bu kimlik ile kredi kartları alınmış. Bugün ise sahte evraklarla benim adıma borçlanan şahısların çilesini çekiyorum. Yüce adaletten ve devlet büyüklerinden bu işin açığa çıkartılması ve suçluların yakalanıp adalete teslim edilmesi için yardım istiyorum” dedi.

Oturduğu evde yere serecek halısının olmamasına rağmen adına binlerce TL tutarında halı alındığını kaydeden Altun; “Şu anda oturduğumuz evde kiracıyım. 5 çocuğumla birlikte bu evde yaşamaya çalışıyorum. Maddi durumum olmadığı için ev sahibim bir yıldır benden kira talep etmiyor. Adıma çıkarılan kredi kartları ve kimliklerle yapılan alışverişlerde yüklü miktarda halı aldığım söyleniyor. Ama siz de görüyorsunuz ki, bırakın yüklü miktarda halıyı, evimizi sereceğimiz halımız bile yok” dedi.

10 yıldır Malazgirt’ten dışarı çıkmadığını ifade eden Altun, İstanbul’u sadece televizyonlardan gördüğünü dile getirip; “Çocukluğum Adana’da geçti ve ailem ile birlikte 10 yıldır Malazgirt’te yaşıyorum. Malazgirt’te beni tanıyanlar bilir ki, 10 yıldır Malazgirt’ten ayrılmadım. Ama İstanbul’da kimliğimi değiştirdiğim ve kredi kartları aldığım söyleniyor. Ayrıca bir de benim adıma İstanbul’da bir adres verilmiş. Ne İstanbul’u görmüşüm, ne de öyle bir adresi biliyorum. Bu olay benim yaşantımı olumsuz biçimde etkiledi. Ben burada çocuğumun kimliğini almaya gittiğimde bana, ‘Senin 2005 yılında çıkardığın kimliğin olmadan sana çocuğunun kimliğini veremeyiz’ dediler. Ama benim adıma İstanbul’da hem de hiç tanımadığım kişilere benim adıma kimlik verilmiş. Bu işin sorumlularının ortaya çıkartılmasını istiyorum. Çocuğumun kimliğini bile nüfus müdürlüğünden eşim alabildi” dedi.

Başbakan’a mektup yazarak kendisine yardımcı olunmasını istediğini vurgulayan Ümit Altun; “Malazgirt’te yaz aylarında inşaatlarda çalışıyorum, kış aylarında ise bulduğum işlerde çalışarak evime ekmek getirmeye çalışıyorum. Bu kimlik problemi yüzünden SYDV’den faydalanamadığım gibi, eşimi ve çocuklarımı bırakarak gurbette çalışmaya bile gidemiyorum. Çünkü her geçen gün yeni bir takip ve icra kağıtları geliyor. Tüm bu sorunlar bir süre psikolojimi bozdu ve aile yaşantımı olumsuz etkiledi. Bizler evimize ekmek götüremezken, birileri benim adıma kimlik ve kredi kartları ile alışveriş yapıyor gününü gün etmeyi sürdürüyor. Sonunda bu sıkıntılara katlanamadım ve Başbakan Erdoğan’a mektup yazdım. Başbakanlık’tan bana gönderilen cevapta ise, konu ile ilgili birimlere yazışmalar yapıldığı yönündeydi” dedi.

Sahte kimlik ve kredi kartları nedeniyle çıkmazda olduğunu, zor ekonomik koşulların yanında bir de bu olumsuzluğun hayatlarını mahvettiğini belirten Ümit Altun, “Aileme bakabilmek ve onların ihtiyaçlarını karşılamak için, sosyal yardımlaşma vakfına başvuruda bulundum, ancak kimliğim geçersiz kılındığı için yardım taleplerimin hepsi geri döndü” diyerek kömür yardımından dahi faydalanamadıklarını söyledi.

 Topkan Haber Ajansı