Skip to main content

Yoldönümünü kutladılar.

Muş Haber Fotoğrafı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Kuruluşunun 75.yıl dönümü münasebetiyle futbol turnuvası düzenlendi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Kuruluşunun 75.yıl dönümü etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler kapsamında futbol turnuvası düzenlendi. Düzenlenen futbol turnuvasında ise turnuva şampiyonu DHMİ Meydan Müdürlüğü oldu.

Hava Meydan Müdürlüğünde düzenlenen kutlama yıl dönümü programına Vali Erdoğan Bektaş, Jandarma Alay Komutanı Komando Kıdemli Albay Eyüp Bölük, Hasköy Kaymakamı Nilüfer Canat Sürekli, İl Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, askeri erkan ve davetli konuklar katıldı.

VALİ’DEN HAVA MEYDANINA ÖVGÜ
Futbol turnuvasına katılan takımlara ödüllerini veren Vali Erdoğan Bektaş, Devlet Hava Meydanları İşletmelerinin 75’nci yıllını kutlayarak, Hava Meydanın gerçekten Muş’un yüz akı olduğunu ve çok güzel hizmetler verdiğini söyledi.

Vali Bektaş, futbol turnuvasına katılan sporcuları tebrik etmesinin ardından DHMİ’ nin 75. yıl pastasını da kesti. Keserek yaptığı konuşmasında “Muş’u çevrede öne çıkaracak en başta ki unsuru Hava Alanımız olarak gözüküyor. Ve bu konuda sağ olsun Müdürümüz ile arkadaşları bu işi çok güzel yapıyorlar ve kendilerine teşekkür ediyoruz. İkincisi yine Müdürümüz bu vesileyle bize bu hoşluğu yaşattığından, bu güzel organizasyonu düzenlediğinden dolayı kendilerini kutluyoruz. Ayrıca katılan takımların, oyuncuların bu işi bu kadar ciddiye aldıkları ve başarı gösterdiklerinden dolayı kendilerini kutluyorum. Bu spor organizasyonları gerçekten Muş’ta oldukça ilgi görüyor. Demek ki böyle bir heves var ve böyle bir istek var. Bundan da ayrıca bir mutluluk duydum. Devlet Hava İşletme Müdürlüklerimizin daha nice yıllarına” dedi.
Devlet Hava Meydan İşletmesinin kuruluşunun 75. yıl kuruluş nedeni ile düzenlenen futbol turnuvasına katılan kurum takımlarını tebrik eden Muş DHMİ Meydan Müdürü Nizamettin Homan, katılım gösteren tüm kurumlara teşekkür etti. Homan, düzenlenen futbol turnuvasında katılımcı takımların, güzel futbol ve centilmen davranışları ile lig maçlarını anımsatan tüm futbolcuları, teker teker tebrik ederek bu turnuvaya katılmaları ile her takım gönlümüzün birincisi olduğunu söyledi. DHMİ Meydan Müdürü Nizamettin Homan düzenlenen yıl dönümü kutlama programında Vali Erdoğan Bektaş’a DHMİ Meydan Müdürlüğünün bilgilendirme dosyasını sundu.
Homan tarafından Vali Erdoğan Bektaş’a sunulan DHMİ Meydan Müdürlüğünün bilgilendirme dosyasında:DHMİ Genel Müdürlüğümüz 20 Mayıs 1933 tarihinde Milli Savunma Bakanlığına bağlı, Hava Yolları Devlet İşletmesi olarak kurulmuş olup; Ülkemizde ilk defa hava yolları kurma ve taşıma yapma görevi kurumumuza verilmiştir. Daha sonra kurumumuz 21 Temmuz 1943 tarihinde 4467 sayılı kanunla Ulaştırma Bakanlığına bağlanmış olup, 08.11.1984 tarih ve 233 sayılı KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ye tabi, tüzel kişiliğe sahip faaliyetlerinde özerk ve sorumluluğu sermayesi ile sınırlı, bir KİK (Kamu İktisadi Kuruluşu) olarak DHMİ (Devlet Hava Meydanları İşletmesi) Genel Müdürlüğü adı altında faaliyete girmiş ve halen aynı isim altında faaliyetlerini sürdürmektedir. “Hava Yolları Devlet İşletmesi İdaresi” adı altında 20 Mayıs 1933 tarihinde hizmete başlayan Devlet Hava Meydanları İşletmesi genel müdürlüğümüz, Havaalanlarının işletilmesi, idamesi ve hava seyrüsefer hizmetlerinin düzenli ve güvenli bir şekilde ifa edilmesinden sorumludur.
Kuruluşumuz bu hizmetleri yerine getirilişi sırasında; karlılık, verimlilik ve ekonomik önceliklerle birlikte hava ulaşımının ülkemiz düzeyinde yaygınlaştırılması ve hizmet ağının genişletilmesi yönünden, sosyal sorumlulukları da üstlenmiş bulunmaktadır.
Kuruluşumuzun hizmet ifa ettiği sayı 38’e ulaşan hava alanlarında 2007 yılı sonu itibariyle 70 milyon yolcu trafiği yaşanmış olup; Ülkemiz hava sahasından toplam 938 bin adet uçağa hizmet verilmiştir.
Muş Meydanımıza THY (Türk Hava Yolları) haftanın 4 gününde 1.2.4 ve 6. (Pazartesi Salı, Perşembe ve Cumartesi ) günleri İstanbul-Muş-İstanbul seferleri düzenlemekte olup, ANADOLUJET firması ise, haftanın 3, 5 ve 7. (Çarşamba, Cuma ve Pazar ) günleri Ankara-Muş-Ankara seferleri düzenlemektedir. Meydanımızda son 5 yılın uçak ve yolcu istatistikleri aşağıya çıkarılmıştır.
2003 -Uçak trafiği: 330 yolcu sayısı:16.142 yolcu
2004 -Uçak trafiği: 416 yolcu sayısı:34.027 yolcu
2005 -Uçak trafiği: 330 yolcu sayısı:28 362 yolcu
2006 -Uçak trafiği: 368:yolcu sayısı:35.984 yolcu
2007 -Uçak trafiği: 262 yolcu sayısı: 23.905 yolcuya hizmet verilmiştir.
Meydanımız PAT (Pist, Apron ve Taksi yolu) sahalarındaki çalışmaların tamamlanma aşamasına gelmesi nedeniyle 2008 yılı hedeflerimiz hem uçak trafiğinde ve hem de yolcu sayısında 2007 yılına oranla % 300 artış ile 75.000 yolcuya hizmet verilmesi programlanmakta olup, 2008 yılının ilk 5 ayında yaklaşık 26.000 yolcuya hizmet verilmiştir.
Bu vesile ile 20 Mayıs 2008 tarihinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi kuruluşunun 75. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde; ilimiz Korkut ilçesinden 100, Hasköy İlçesinden 100, Sungu Beldesinden 100, İlimiz İl Merkezinden 100, SHÇEK Çocuk Yuvası ve Yetiştirme Yurdu öğrencilerinin tümünün Havaalanımız ve Uçağın içerisini gezdirilmeleri planlanmış olup, bu plan çerçevesinde ilgili kuruluşlara yazı yazılarak davet edilmiştir. Havaalanımıza getirilen öğrencilerimize Havaalanımız ve uçağın içerisi gezdirilerek Havaalanımızın işleyişi ve uçak hakkında öğrencilerimize bilgi verilmiştir.
Devlet Hava Meydanları İşletmelerinin kuruluşunun 75. Kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında havaalanımızda; DHMİ Meydan Müdürlüğümüz, Hava Meydan Komutanlığı, Havaalanı Emniyet Şube Müdürlüğü, THY (Türk Hava Yolları) ve Müstecirler (Havaalanı Taksi Durağı, Otopark ve Kafeterya) çalışanları arasında bir futbol turnuvası düzenlenmiş olup, 22- 31 Mayıs 2008 tarihleri arasında 3 puanlık sistem üzerin den futbol turnuvası maçlar oynanmıştır.22–31 Mayıs 2008 tarihleri arasında Havaalanımız, futbol sahasında düzenlenen turnuvaya katılan takımların tümü gönlümüzün birincisi olmuşlardır.Devlet Hava Meydanları İşletmesi Kuruluşunun 75.yıl etkinlikleri 20 Mayıs 2008 tarihinde başlamış olup, halen devam etmektedir. Kurumlar arası futbol turnuvası Hava Meydan Müdürlüğümüzde ilk defa düzenlenmiş olup; Gelecek yıl daha geniş katılımlı bir turnuva düzenlenmesi planlanmaktadır.Bu nedenle DHMİ’ nin Kuruluşunun 75. yıl kutlamaları için bize desteğini esirgemeyen Sayın Valimize sonsuz saygılarımı sunuyorum, DHMİ nin kuruluşunun 75. yıl kutlamaları için burada bulunan saygı değer idarecilerimizi sonsuz saygılarımla selamlıyorum.
Yine DHMİ nin 75.yıl kutlamalarına çok duyarlı olup Havaalanımız hakkında hep güzel haberler yazan değerli basın mensuplarına saygılarımı sunuyor güzel haberlerinin devamını diliyorum.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri