Skip to main content
  • Ana Sayfa
  • Spor
  • Mudosk bu yılki ilk etkinliğini Haspet Kalesi yürüyüşü ile gerçekleştirdi.

Mudosk bu yılki ilk etkinliğini Haspet Kalesi yürüyüşü ile gerçekleştirdi.

Muş Haber Fotoğrafı

Her yıl düzenli olarak eğitimleri ile birlikte faaliyetlerini gerçekleştiren Muş Dağcılık Doğa Sporları ve Kurtarma Kulübü (Mudosk) 2008 yılı il faaliyetlerine tarihi Haspet Kalesi yürüyüşü ile başladı. Mudosk’ un düzenlemiş olduğu faaliyete yaklaşık 40 kişilik bir grup katıldı.

Muş Dağcılık Doğa Sporları ve Kurtarma Kulübü’nün (Mudosk) düzenlediği Haspet Kalesi Tırmanışı Pazar günü gerçekleştirildi. Bu yıl ilk defa düzenlenen tırmanışa 40 dağcı katıldı. Mudosk Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çağlayan, yaptığı açıklamasında her hafta düzenli şekilde ekipler tarafından gerek merkezde gerekse şehir dışında turizm amaçlı gezilerin düzenleneceğini söyledi. Çağlayan, “Mudosk olarak her yıl düzenli olarak eğitim kamplarına sporcu gönderiyoruz. Bununla birlikte diğer illerden gelen dağcı kulüplerinin, Muş dağlarına çıkararak faaliyetlerine devam etmesine, 2008 yılı il faaliyetlerinde ise daha farklı etkinlikle start devam edeceğiz” diye konuştu.

Bundan böyle her hafta ekiplerimiz şehre yakın yerlerde teraking amaçlı faaliyetler, şehir dışında ise turizm amaçlı geziler düzenleyecektir. Pazar günü Mudosk’un 2008 yılı il faaliyet ilk yürüyüşü olan Haspet Kalesi gezisini düzenledik. Muş’un Güney doğu tarafında bulunan tarihi Haspet kalesine düzenlenen yürüyüş ücretsiz olup isteyen herkes katılabildi” dedi. Düzenlenen yürüyüşe, Türkiye Dağcılık Federasyonu Eğitimlerini alan Mudosk Mali sekreteri Ercüment Samet Vurar (M.B) ve Mudosk Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Özmen eşlik etti.

Yapılan yürüyüşün halka açık olduğunu bu nedenle eğitimli sporcular tarafından kontrol altında gerçekleştiğini” belirtti.

Muş’un güneyindeki Kızıl Ziyaret Dağının doğu uzantısında, yamaçta olan surları ve iki kulesi kısmen ayakta bulunan Haspet Kalesi yürüyüşünü halka açık şekilde yapan Mudosk, yürüyüşle birlikte köklü bir tarihi geçmişi olan Haspet Kalesi ile buluşturdu. Muş merkezden çıplak gözle görünen Haspet Kalesi yürüyüşü bir çok kişinin katılımını ile gerçekleştirildi. Çağlayan, “Mudosk’un 2008 yılı il faaliyetinde yer alan Haspet Kalesi yürüyüşü gezisine katılanların tarihi köklü olan Haspet Kalesi ile tanışma şansını yakalamış olduklarını kaydetti. Muş’un önemli tarihi kalelerinden olan Haspet Kalesi kesin tarihi bilinmemekle birlikte, yapıda kullanılan malzeme ve sanat yapısı itibari ile Horasan harcı ile imar edilmiş ovaya hâkim karakol konumunda kendini göstermektedir. Kendi tarihi yerlerimizi tarihi eserlerimizi en azından bilmemiz gerekiyor diyen Çağlayan, “Haspet Kalesinin tarihinin bilindiği üzere, bir rivayete göre Büyük İskender Mısır’ı fethe giderken kendine bağlı Komutan Beatlis’e (Bitlis) geri döndüğünde geri alamayacağı kudrette bir kale yapmasını istemiş. Emri alan Komutan Beatlis, Büyük İskender’in Mısır’dan Dönüşüne kadar Bitlis Kalesini yapmış ve Büyük İskender’i emri doğrultusunda Muş Ovasına püskürtmüştür. Bu tarihi kalenin, tarihi bilgisiyle birlikte kendisini görme şansı ve bire bir o yapıya şahit olmak çok güzel bir olaydır” diye konuştu. Geziye katılan tüm vatandaşlarımıza güzel bir gün geçirebildiysek ne mutlu bize, katılan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri