Skip to main content
  • Ana Sayfa
  • Sağlık
  • Eskişehirli gönüllü doktorlar 3bin kişiyi sağlık taramasından geçirdi.

Eskişehirli gönüllü doktorlar 3bin kişiyi sağlık taramasından geçirdi.

Muş Haber Fotoğrafı

Kurban Bayramı’nda Eskişehir’den Muş’a giden gönüllü insanların bölgede yaptığı maddi yardımların ardından başlayan karşılıklı diyalog şimdi de sağlık alanında kendini göstermeye başladı. Yapılan tespitler üzerine geçtiğimiz hafta içerisinde bölgeye giden 20 gönüllü hekim, Muşluları sağlık taramasından geçirerek Eskişehir’e döndü.

Gönüllü ekip, 3 gün süren çalışmalarda, devlet yetkililerinin hazırladığı plan çerçevesinde, Malazgirt, Varto, Hasköy ve Muş kent merkezinde 3 bin vatandaşı sağlık taramasından geçirdi. Gönüllü hekimler, çocuklara da çeşitli oyuncaklar hediye ettiler.

Sağlık taraması yanında, rahatsızlığı bulunan vatandaşlara ihtiyacı olan tıbbi cihazlar verilmesine, bazılarının da Eskişehir’de ameliyat edilmelerine karar verildi. Belirlenen 20 vatandaş, önümüzdeki günlerde Eskişehir’de ücretsiz olarak ameliyat edilecek. Sağlık taraması sırasında doktorlar ile vatandaşlar arasında hoşgörü ve diyalog ortamı oluştu. Muş’a gelen ve hastaları ücret almadan tedavi eden gönüllü doktorlar, burada kısa bir süre kalmalarına rağmen, halkın çok kullandığı bazı Kürtçe kelimeleri öğrendi.

Vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaşan üroloji, genel cerrah, kulak burun boğaz, göz, çocuk hastalıkları, fizik tedavi, diş, kalp damar cerrahisi ve aile hekimliği branşlarından 20 gönüllü doktor, yaptıkları çalışmadan dolayı büyük mutluluk duyduklarını dile getirdiler. Mayıs ayı içerisinde daha kapsamlı yeni bir sağlık seferberliği gerçekleştireceklerini ifade eden ESMED yetkilileri de, ” Bu konuda sağlık memuru, hemşire, ebe, doğum uzmanı, dahiliye, cildiye, psikilog, göz alanlarında personele ihtiyacımız var. Bu konuda bizlere destek vermek isteyenlerin derneğimize başvurmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Sağlık taramasına gelen hastalardan Makbule Erdoğan, daha önce birçok defa hastaneye geldiğini, protez diş taktığını fakat bir türlü iyileşmediğini belirterek, “Bugün muayene olduğum doktorlar çenemde kırık olduğunu, ağzımın bu yüzden ağrıdığını belirttiler” dedi.

Doktorların, memleketlerini, çocuklarını bırakıp Muş’a gelerek kendilerini ücretsiz tedavi etmelerinin kendilerini duygulandırdığını aktaran Erdoğan, ayrıca doktorların insanlara çok samimi ve güler yüzlü davrandıklarını dile getirdi.

Sağlık taraması için gelen gönüllü sağlık ekibinin arasında yer alan Prof. Dr. Sedat Erkuş, yedek subayken Malazgirt’i istediğini Allah’ın 35 yıl sonra buraya gelmesini nasip ettiğini kaydetti.

Erkuş, “Buraya gelmemize vesile olan Eskişehir Sağlık Mensupları Derneği (ESMED) yöneticilerine ve yine buraya gelmemizde destek olan diğer gönüllü arkadaşlarıma teşekkür ederim. Muş’ta çok sıcak karşılandık. Malazgirt’in beklediğimden çok çok daha iyi imkanlara sahip olduğunu gördüm. İnsanlarının içtenliği bizi etkiledi.” şeklinde konuştu.

Eskişehir’e gitmeden değerlendirme yapan doktorlar vatandaşla aralarında geçen diyalogları birbirleriyle paylaştılar.

Vatandaşla muhabbetleri sırasında duygulandığını ifade eden gönüllü doktorlardan Mustafa Yurtsever, bir kız çocuğunun kendisine “buradan gitmeyin” demesi üzerine, memlekette kendilerini çocuklarıyla birlikte birçok hastanın beklediğini söylemesi üzerine, kız çocuğunun “Beklesinler, biz çok bekledik onlarda biraz beklesinler” dediğini ve bu durumun kendisini çok etkilediğini anlattı.

Doktor Hayri Gültekin ise halka tedavi amacıyla geldiklerini ancak buradan aldıkları sevgi ve moral desteğinini kendilerine çok şey kazandırdığını vurguladı. 

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri