Kardeşlik projesi kapsamında İstanbul’dan Muş’a kardeşlik köprüsü için gelen Özel İstinye Ufuk İlköğretim Okulu, kardeş okul olarak kabul ettiği Muş Merkez Kız Yatılı İlköğretim Bölge (YİBO) Okulu ile ilk olarak kardeşlik maçı yaptılar.

İstanbul’dan Muş’a gelen kardeş okul, yanlarında 400 öğrenciye getirdikleri giyim, kırtasiye şeklindeki hediyelerin yanı sıra Türkiye okuyor projesine destek için okula kütüphane kurdular. Daha önce “Haftada 2 kitap okuyan öğrenciler okumak için kitap istiyor” diye medyada yer alan okulun kitap ihtiyacını kardeş okul giderdi. Kültürel çeşitliğin artmasında büyük katkısı olan kardeş okul projesi çerçevesinde İstanbul’dan gelen kardeş okulu, havaalanında Muş’un simgesi olan lalelerle karşılayan Merkez Kız YİBO, kardeşliklerini bütün kardeş okullardan farklı bir şekilde, okulda yaptıkları halı saha maçıyla başlattılar. Sonra okulda kardeş okul için hazırladıkları oyunları step gösterisini ve doktor adlı tiyatro gösterilerini sunduktan sonra kardeşleri için yazmış oldukları kardeşlik şiirlerini okudular. Farklı illerde okuyan ve kardeş okul sayesinde tanışan doktorların aynı hastanede yine bir araya geldiğini gösteren doktor adlı tiyatro da izleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Türk’e Türk’ten başkasının yar olmayacağı, yarasını saracak başka milletler beklememek gerektiğini belirten Milli Eğitim Şube Müdürü Sabahattin Subaşı, bize bizden başka kurtarıcının olmadığını dile getirdi. Subaşı, geleceğimiz, vatanımız ve gelecek nesil için sevgi ve kardeşlik çerçevesinde atılan bu adımların önemli adımlar olduğunu söyleyerek, huzurlu, güvenli ve refah dolu bir vatan için bu çalışmaların artması gerektiğini ifade etti. Milleti millet yapan, milletleri ayakta tutan sevgi ve hoşgörü olduğunun altını çizen Subaşı, “Sevgiden yoksun, kardeşlik hissi olmayan toplumların yıkılması mukadderdir” dedi.

Okula getirilen malzemeleri bir fedakarlık olarak görmediğini belirten Özel İstinye Ufuk İlköğretim Okulu Müdürü Fatih Bilicioğlu, bir bayrak altında yaşamanın kardeş olmanın vazifesi olarak gördüğünü dile getirdi. Vatanın her köşesini insan organlarına benzeten ve sağlam bir yapı ve gelecek için insanların fabrika çarkları gibi birlikte hareket etmesi gerektiğini söyleyen Bilicioğlu, “Bizim de sağlam bir yapı oluşturmamız için birlikte hareket etmemiz gerekir” dedi.

Düzenlenen programda Muş Kız YİBO 6. sınıf öğrencisi Nesrin Yüzgüllü, yazdığı ve okuduğu şiirde “Kardeşlik nedir bütün dünyaya biz duyurduk, düşman demesin kardeşi kardeşe vurdurduk” cümleleriyle dinleyen yüzlerce kişiye duygulu anlar yaşattı. Daha sonra Merkez Kız YİBO günün anısına kardeş okuluna plaket vermesinin ardından Mili Eğitim Şube Müdürü Sabahattin Subaşı, Muş’un simgesi olan lale tablosunu kardeş okula hediye etti. Topkan Haber Ajansı