Skip to main content

Engelliler havlu attı

Muş Haber Fotoğrafı

Şanlıurfa’da düzenlenen Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Tekerlekli Sandalye Basketbol Bölgesel Lig Yükselme Müsabakalarında mücadele eden ekibimiz ilk maçında mağlup oldu.

Amasya Gümüşhacıköy ile Muş Bedensel Engelliler Basketbol maçı ile başlayan Sinan Erdem Play-off müsabakaların ilk maçına Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mustafa Gülpınar, Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar ve federasyon yetkilileri katıldı.
Sinan Erdem Play-off müsabakalarının açılış konuşmasını yapan Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mustafa Gülpınar Federasyon olarak Play-Off müsabakalarının bundan sonraki isminin Değerli Spor Adamı Rahmetli Sinan Erdem Play Off’ları olacağını söyledi.
BESF Başkanı Gülpınar takımların motive edilmesi açısından Play-off’larda ilk defa ilk 3’e giren takımlara ödül verileceğini belirtti. BESF Başkanı Mustafa Gülpınar takımları bilgi forumu konusunda da uyardı.

BESF Başkanı Gülpınar son günlerde çeşitli vakıf ve kuruluşların takımlardan istediği bilgi forumlarının yasal olmadığını bu konudaki tek yetkili kuruluşun Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu olduğunu ve takımların bu bilgi forumlarını isteyen kuruluşları dikkate almamalarını belirterek; “Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu üstlenmiş olduğu sosyal sorumluluktan çok daha öteye gitmiştir. Bizim işimiz Spordur. Benim şu an bu salonda gördüğüm atletlerin diğer sporculardan extra disiplinli olması gerekmektedir, çünkü sizler spor manasında Türkiye’ye en büyük gururları yaşatmış sporcularsınız. BESF olarak bir sene de birçok başarı elde ettik. Ampute Futbol’da Avrupa ikinciliği, Gençler Basketbolda Dünya beşinciliği, Büyük erkekler Basketbol’da Avrupa ikinciliği, Bilek Güreşinde Dünya ikinciliği, Badminton Çift Erkeklerde Dünya ikinciliği, Masa tenisinde takım olarak Avrupa ikinciliği başarılarını elde ettik ayrıca Slovenya da iki gün önceki turnuvada sporcularımız olimpiyat ve Dünya şampiyonunu yenip altı madalya aldılar. Bu başarıların hepsinde siz sporcularımızın bileğinin hakkı ve alınlarınızın teri var. Türkiye’de 62 spor federasyonu var. Bunların içerisinde Uluslar Arası Başarı sıralamasında biz dördüncüyüz, fakat bana göre biz bu sıralamada birinciyiz. Bu sıralamada 1.güreş, 2.halter, 3.tekvando, 4.cü BESF. Sıralamada 3.cü olan tekvandonun 180 bin lisanslı sporcusu var BESF’te ise bu sayı iki bin 300. Türkiye’de 2.5 milyon bedensel engelli vatandaşımız var. Matematiksel olarak bizim lisanslı sporcu sayımız 250 bin olmalı. Bizim lisanslı sporcu sayımız 2 bin 300 olmasına rağmen biz bu başarıları elde ediyorsak eğer değil 250 bin 25 bin lisansı sporcumuzun olması halinde spor manasında Dünya Türkiye’nin avuçlarının içerisinde olacaktır” dedi.
Yapılan konuşmalarından ardından Play Off müsabakaları Muş Bedensel Engelliler Basketbol Takımı ile Amasya Gümüşhacıköy karşılaşması başladı. Karşılaşmada ekibimiz Amasya ekibi karşısında 49-53 mağlup oldu. Maçtan sonra gazetecilere açıklama yapan Muş Bedensel Engelliler Basketbol Takım Kaptanı Bedri Korkmaz, kısıtlı imkanlar altında müsabakalara katıldıklarını söyledi. Şanlıurfa’ya giden diğer takımlara lüks otellerde kaldıklarını ifade eden Bedri Korkmaz; “Diğer takımlara illerinin idarecileri veya sponsorlar tarafından destek sağlanıyor. Bize kimse destek vermedi. Urfa’ya geldiğimizde diğer takımların lüks otellerde konakladığını gördük. Biz ise güç bela geceliği 35 TL karşılığında bir otel bulduk. Federasyon bize kişi başı 25 TL verdi. Biz ise otele gecelik 35 TL ödüyoruz. Bize verilen para otel masrafını dahi karşılamıyor” dedi.
Play-Off müsabakalarında iddialarının sürdüğünü ifade eden Korkmaz, 5 karşılaşmayı kazanmaları halinde 1. Lig’e yükseleceklerini söyledi.
 Muş`un Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…