Muş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı’na Kemal Türkan yeniden seçildi. 9’ncu Olağan Genel Kurulda başkanlık için yarışan Burhan Kaba ve Kemal Türkan’ın katıldığı seçimde Türkan yeniden başkanlığa seçildi.

Muş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nun 9. Olağan Genel Kurulu Cumartesi günü DAP Otel’de yapıldı. Düzenlenen seçimlerde Burhan Kaba ile çekişen Kemal Türkan 98 delegenin oy kullandığı seçimden 60 oy alarak Başkanlığa yeniden seçildi. 13 yıldır başkanlık görevini yürüten Türkan’ın üç yıl daha başkanlık görevini yürüteceği açıklandı.

DAP Otel toplantı salonunda yapılan ASKF Başkanlık seçimi Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Keleş, Bingöl ASKF Başkanı Ali Ekber Alimoğlu, Muş Barosu Başkanı Zahit Söylemez, Kulüp Başkanları ve delegelerin katılımı ile gerçekleşti. 9’ncu olağan genel kurulda 98 delege oy kullandı. 114 ASKF delegesinden 98’nin oy kullandığı seçimlerde Kemal Türkan, 60 oy alırken Burhan Kaba 33 oy aldı. 5 oy ise geçersiz sayılırken kongreye katılımın bir hayli fazla olduğu dikkat çekti.

Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunun 9. Olağan Genel Kurulu halka açık yapılmadı. Cumartesi günü saat 10.00’da DAP Otel’de düzenlenen kongreye sadece delegeler ve yönetim tarafından oluşturulan misafir listesindekiler katılabildi. Muş’taki spor kamuoyunda uzun yıllar görev yapan, emek veren sporseverlerin dışarıda kalması tepkilere neden oldu. Güvenlik güçlerinin ve görevlilerinin yönetim tarafından verilen listeye göre kimliklerin ibraz edilmesi ile kongre salonuna girmesine tepki gösteren bazı vatandaşlar Türkiye’de hiçbir kongrede bu tutumun olmadığını hatta Türkiye Büyük Millet Meclisindeki Genel Kurulların dahi vatandaşa açık olduğunu ifade ederek tepkilerini dile getirdiler.

ASKF Başkanı Kemal Türkan yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Federasyonumuz 1990 yılında M. Suat Gülşen Başkanlığında kurulmuş bizler kurucu üye ve Mali sekreteri olarak 1995 yılına kadar görev yaptık. Mali sekreter görevinde tertip komitesi ve ceza kurulunda da görev yaptım. 1995 yılının Mart ayında kurucu başkanımız kendi isteğiyle bırakmasıyla görevi devraldım. Yaklaşık federasyonumuz 13 yıllık başkanlığını yapıyorum. Biz geldiğimizde Amatör ligde deplasman yoktu, ilçelerimizde sadece Malazgirt stadımız vardı Kulüplerimiz bir çok sıkıntıları vardı. 15 kulüp sayısını 30’a çıkardık, kulüplerde futbol dışında farklı branşlar açtık. En önemlisi ilçelerimizde deplasman başlattık. Valimiz Aslan Kütük döneminde, Bulanık, Sungu, Korkut, Hasköy statlarını başlattık. Mevcut toprak sahamızı çimlendirdik. Cengiz Akın döneminde kulüplerimize en az iki üç kez kaliteli malzeme giydirdik. 2007 yılında Türkiye’de en fazla okul derneği kurduk. 6 okula kışın Futsal salon sporları yaptırdık. 38 okulun katılımını sağladık, bu okullarımıza kupa madalya verdik, yılardır eksiğimiz olan hakem kurslarımızı açılmasına katkı sağladık. Şimdi 50’nin üzerinde hakemimiz, 4 klasman hakemi, 2 klasman gözlemcisi oluşturduk. 3 kez kulüplerimizi eksiği olan antrenör kursu açtık ve bu antrenör kursunda 90’a yakın mezun ettik. Bu kurslarda diplomalarını B ve A’ya yükselten hocalarımız oldu. 2007 yılında 2 Nolu Toprak sahamızı suni çime dönüştürdük, Allah izin verirse genç çalışkan spor müdürümüzle ilçelerimizin sahalarını da suni çime dönüştüreceğiz. Genlik Spor İl Müdürlüğü projelerini hayata geçirebilirsek eksik olan sahalarımızı yaparak beldelerimizde de deplasmanlı lig oynatacağız. 13 gönüllü yönetici arkadaşımızla Muşta birçok yenilikler yaptık, hiç bütçesi olmayan federasyon olarak tek amacımız Muş gençliğine hizmet etmektir. Bunu yaparken kulüplerimizi dışlamadık, bütün kulüplerimizi bağrımıza bastık, onlar arasında adaletsizlik yapmadık, sizler de takdir ederseniz Türkiye’de sporda olan bütün hataların faturası federasyonumuza kesilmektedir. Bizlerin hataları mutlaka olmuştur ama bu hatalar bilinçli yapılmadığı gibi her geçen gün hataları azaltmaya çalıştık, bunu yaparken hiçbir art niyet beklemedik, yalan vaatlerde bulunmadık. Bizler sizinle varız, bizler de temsilcisi olmayan veya temsilcisi olan arkadaşlarımızın kulüplerine farklı bakmadık” dedi.

ASKF Başkanlığına aday olan ve kongrede delegelere hitaben konuşan Burhan Kaba ise, “Bizi bugün buraya toplayan ortak payda spordur. İsmi üstünde amatör sporda, yöneticilik sevgi işidir, gönül işidir, fedakarlıktır. Hele hele ekonomik şartların çok ağırlaştığı bu dönemde çocuğunuzdan, ailenizden esirgediğiniz maddi, manevi her şey kulübünüzle paylaşmanız takdire şayandır. Ama bu kadar özveriden sonra mutlu olmak, haz duymak en doğal hakkınızdır. Günümüzdeki futbol ister amatör olsun ister profesyonel olsun hep yenilikler içerisindedir. Bizim amacımız, çocuklarımızın her türlü kötü alışkanlıklardan koruyup onların enerjilerini spora kanalize edip topluma yararlı bireyler haline getirip özel yeteneklerini ortaya çıkarıp yarınların yıldızlarını çıkarmak istiyorsak ki bu potansiyel var. Bu yeniliklere ayak uydurmak zorundayız. Bu yenilikler vesilesiyle siz kulüpler ve spor kamuoyunun istekleri doğrultusunda aday olduk. 18 yıllık aktif futbol yaşantımda deneyim ve bilgileri kulüplerle paylaşmak için aday oldum. Kulübünün değil bütün kulüplerin ASKF’si olmak için aday oldum. Şampiyon takımın müsabakalar oynanmadan değil hak edenin şampiyon olmasını sağlamak için aday oldum. Toprak sahaların tarihe karıştığı bu dönemde toprak sahaları tarihe gömmek için aday oldum. Kulüplerin başkan ve hocalarını her türlü teknik ve taktik bilgi edinmeleri için her sezon başı en az bir hafta seminere alıp bu arada kaynaşmayı da en üst düzeye çıkarmak için aday oldum. A genç müsabakalarını 3-4 takımın katılımıyla iş olsun diye değil daha fazla imkanlar vererek amacına yönelik olmaları için aday oldum. Her şeyin eğitimden geçtiğine inanarak büyük kaynak oluşturan okulları, kulüp ve ASKF’yi kaynaştırmak için aday oldum. İl ve ilçe mülki amirlerinin ASKF’ye kaybolan güvenini kazanarak olmazsa olmaz anlayışıyla maddi ve manevi olarak kulüplere destek vermelerini sağlamak için aday oldum. Futbolun dışındaki diğer spor branşlarını da aynı değerlerde tutmak için aday oldum. Kulüp temsilcilerinin yılda 1-2 defa toplandıkları ASKF binasını kulüplerin ikinci adresi yapmak için aday oldum. Spor kulüplerinin içindeki sıkıntıları bilen sporun içinden gelen yeniliklere açık yepyeni bir sayfa açmak için aday oldum. Demokratik seçimlerde en önemli olan şey vicdandır, ben de sizi vicdanınızla baş başa bırakıp, ya yenilik diyeceksiniz yada eski tas eski hamam” şeklinde konuştu. Topkan Haber Ajansı