Skip to main content

Tutuklu ve hükümlülere verem eğitimi verildi

Muş Haber Fotoğrafı

Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası ilk olarak 1947 yılında itibaren bütün dünyada olduğu gibi Ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. verem hastalığı, korunma yolları ve Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) konularında toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığın halen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunun bütün kesimlere duyurulması açısından çalışmalar yürüten İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından Ceza İnfaz Kurumunda seminer verildi.

Edinilen bilgilere göre, “Eğitim Etkinlikleri programı kapsamında; 02.02.2009 günü 14.00–15.00 saatleri arasında Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler ve Verem Savaş Dispanseri Baştabibi Dr. Tarık Balat ta oluşan eğitim ekibi ile Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan Sunum, bilgi notu, afiş ve broşürlerden yararlanılarak, Verem hastalığının yayılma riskinin fazla olduğu, önemli hedef gruplarımızdan olan ve mutlaka tarama programı ve eğitim programına alınması gereken, İlimiz E Tipi Ceza İnfaz kurumundaki hükümlü, tutuklu ve personellere konu hakkında gerekli bilgileri içeren eğitim verilmiştir. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri tüberküloz mikrobu ile enfekte dorumdadır. Bu insanların yüzde onu yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanacaklardır. Her yıl tahminen 8,9 milyon kişi verem hastalığına yakalanmaktadır. Veremden her yıl 1,6 milyon insan ölmektedir. Bunların çoğu Asya, Afrika ve Latin Amerika’dadır. Eski Sovyetler Birliği Ülkelerinde de ölümler fazladır. Dünyada bir tek etkene bağlı tedavisinin olmasına rağmen en çok ölüme yol açan hastalıktır.

Verem eğitimine yönelik bilgilendirme programında katılımcılara yönelik açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Birim Müdürü Tekin Güler dikkat edilmesi gereken konuları sırasıyla şu şekilde sıraladı. Konuşmasında, Tüberküloz’un binlerce yıldır var olduğuna değinerek Veremin Mycobacterium tuberculosis adı verilen bir mikropla oluştuğunu belirten Güler, Dünyanın bütün uluslarından insanlarda ve zengin-yoksul, genç-yaşlı herkes de hastalık yapabilir.

Tüberküloz en çok akciğerlerde olmak üzere bütün organlarda hastalık yapabilir. Organlara zarar verir. Tedavisiz bırakılırsa ya da kötü tedavi edilirse öldürücü olabilir. Tedavi ile tümüyle şifa sağlanabilir. Erken ve uygun tedavi başlanır, yeterli süre tedavi edilirse hastalar yüzde yüz iyileştirilir. İyileşme kalıcıdır, şifa sağlar. Tüberküloz mikrobu vücuda girdikten sonra uzun süre hastalık yapmadan kalabilir. Bu dönemde vücut tarafından oluşturulan savunma yanıtları, mikropları aktif olmayan bir şekilde tutarlar. Buna tüberküloz infeksiyonu ya da kişinin infekte olması diyoruz. Günümüzde her üç kişiden biri tüberküloz mikrobunu vücudunda taşımaktadır. Yani tüberküloz mikrobu ile enfektedir. Kişi, kendisinin infekte olduğunu genellikle bilmez. Tüberkülin(PPD) cilt testi yapılırsa pozitif olur. Bu yolla infekte olduğu anlaşılır. Bu dönemde mikroplar bir anlamda hapsedilmişlerdir.

Vücuttaki tüberküloz mikropları aktif halle gelirse hastalık yaparlar. Hastalık ciddidir. Tedavi edilmediği sürece, tuttuğu organda hasar yapar ve bu hasar giderek artar. Tedavi edilmezse öldürücü olabilir. Mikropların vücuda girdikten sonra hastalık yapma süresi farklılıklar gösterir. Vücut direnci düşükse hızla hastalık gelişebilir, ya da yıllar sonra hastalık gelişebilir. Mikrop alıp infekte olanlardan ancak % 10’u yaşamları boyunca hastalanırlar. Hastalığın gelişmesine yol açan vücut direncini kırıcı hastalıklar ve etkenler vardır. AIDS hastalığı bu bakımdan vücut direncini en çok kıran hastalıktır. Bu nedenle AIDS ve Tüberküloz birbirlerine en büyük desteği veren iki beladır. Hastalığın gelişmesine yol açan diğer direnç kırıcılar şeker hastalığı, böbrek hastalığı, bazı kanserler, ilaç ve alkol bağımlılığı, sigara, madenci hastalığı ve diğer bazı ciddi hastalıklardır diye konuştu.

 Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri