Kendini iyi hissetmediği için hastaneye giden İsmail Avcı adlı vatandaşın kene tarafından ısırıldığı görüldü. Son günlerde ülkenin birçok vilayetinde hortlayan kene Muş’ta da görülmeye başlandı. 2 gün önce sırtında kene olduğu görülen İsmail Avcı tedavi edildikten sonra taburcu oldu. Öte yandan kentin çeşitli bölgelerinde kene tarafından ısırıldığını iddia edilen vatandaşlar acil serviste tedavi olduklarını söylediler.

Bulanık ilçesine gittiğini ve burada rahatsızlandığını belirten İsmail Avcı adlı vatandaş, bir süre kendini iyi hissetmediğini ve Bulanık’ta acil servise gidip doktora göründüğünü söyledi. Burada doktor tarafından tedavi edilirken, doktorun sırtında keneyi gördüğünü ifade etti. Sırtındaki keneyi de doktorun aldığını kaydeden Avcı, daha sonra taburcu edildiğini söyledi.

Kenenin ısırdığından haberdar olmadığını ancak kendisini iyi hissetmediği için doktora gittiğini ve doktorun muayene amacı ile sırtına baktığı esnada keneyi sırtında gördüğünü kaydeden Avcı olayın üzerinden 3 gün geçtiğini ancak hala kendini iyi hissetmediğini söyledi. Avcı, Bulanık acil servisin tedavi olduktan sonra Muş Devlet Hastanesi acil servisinde de muayene olduğunu kaydetti.

Alınan bilgilere göre son bir hafta içerisinde 10’dan fazla vatandaşta kene görüldüğünü bildirildi. Vatandaşlar önceki gün acil servise gelen bir bebeğin göbeğinde kene olduğunu iddia ettiler.

HASTALIK BELİRTİLERİ
Hastalık ateş, ani başlayan baş ağrısı, kas ağrısı, kırıklık, halsizlik ve belirgin iştahsızlıkla başlar. Bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi şikayetlerle görülüyor. İlk günlerde yüzde ve göğüste kızarmalar ve kanamalar ortaya çıkabiliyor.

Göğüs ve karından başlamak üzere vücuda yayılan küçük nokta şeklinde kanamalar oluşuyor ve bu kanamalar daha da büyüyerek vücuda yayılıyor. Hastalık tablosuna burun ve dişeti kanamaları da eşlik ediyor.

 Muşun Sesi Gazetesi