“Muş Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM) olarak meme ve rahimağzı (serviks) kanserlerinin erken teşhisi için sağlık güvencesi olsun veya olmasın tüm bayanlarımıza tarama yöntemleri yapıyoruz” şeklinde konuşan Kanduman bu kapsamda bayanlara yönelik olarak seminerler düzenlediklerini kaydetti.

KETEM Çalışanları köylerdeki bayanlara yönelik eğitim seminerleri düzenliyorlar. Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Muş Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi doktoru Mehmet Kanduman, Kanser hem dünyada hem de ülkemizde kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm nedenidir. Vücuttaki tüm doku ve organlardan kanser gelişebilir. Aslında son yıllardaki kanserli hasta sayısının artışı kanserin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu göstermektedir. Hasta ve hasta yakınlarında yol açtığı psiko-sosyal travma çok önemlidir. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümlerin azaltılabildiği, erken tanı ve tedavinin yaşam kalitesine çok şey kattığı unutulmamalıdır. 2000’li yılların başında dünyada yılda 6 milyon insan kansere yakalanırken bu sayı önümüzdeki yirmi yıl içinde 12 milyona yaklaşacaktır. 2005 yılı içinde 12 milyon kişi kansere yakalanmış, 7 milyon insan kanser nedeni ile yaşamını yitirmiş, 25 milyon kişi kanserle yaşamaktadır. Ülkemizde her yıl 150 bin kişinin kansere yakalandığı tahmin ediliyor. En sık olarak erkeklerde akciğer kanseri görülürken bayanlarda meme kanseri görülmektedir.

“TÜN BAYANLARA SAĞLIK TARAMASI YAPILIYOR”

Muş Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM) olarak meme ve rahimağzı (serviks) kanserlerinin erken teşhisi için sağlık güvencesi olsun veya olmasın tüm bayanlarımıza tarama yöntemleri yapıyoruz. Meme kanserinin erken teşhisi için; 40 ve 40 yaşüstü bayanların klinik muayenesini yapıyoruz, daha sonra mamografi çektiriyoruz ayrıca meme maketi üzerinde tüm kadınların aylık düzenli yapması gereken kendi kendine meme muayenesini öğretiyoruz. Rahimağzı kanserinin erken teşhisi için servikal sürüntü testi (Pap smear testi) yapıyoruz. Kendi kendine meme muayenesi, merkezimize gelen tüm bayanlara hemşirelerimiz tarafından meme maketi üzerinde öğretilmektedir. Ayrıca haftanın pazartesi ve salı günleri saat 14:00’ te eğitim salonumuzda sık görülen kanserler hakkında sinevizyon eşliğinde eğitimler verilmektedir. İl merkezi ve tüm ilçelerde sık görülen kanserler hakkında toplumun tüm kesimine periyodik olarak verdiğimiz seminerlerden biri bugün KOÇ köyde yapılmaktadır. Amacımız halkımızı kanser hakkında bilinçlendirmek ve erken tanı yöntemleri hakkında neler yaptığımızı anlatmaktır.

 Muş Ovası Gazetesi