Kene korkusu saran halka rahat bir nefes aldırmak isteyen Muş Tarım İl Müdürlüğü 200 bin hayvanı ilaçladı. Son zamanlarda gündemde yer alan kene hastalıkları karşısında halkın tedirginliğini gidermek için tarım il müdürlüğü çalışanları köy köy dolaşarak kene hastalığının bulunabileceği hayvanları tedbir amacıyla ilaçlıyor. Muş, kene hastalığının yaygınlaştığı 36 il içerisinde yer almamasına rağmen tedbir amaçlı çalışmalar yapıldığını belirten Tarım İl Müdürü Abdurahim Özaslan, “Halkımızın rahat olması için hayvancılığın fazla olduğu köyleri gezerek ilaçlama yapıyoruz.” dedi. Sağlık il müdürlüğü ile sürekli istişare halinde olduğunu kaydeden Müdür Abdurrahim Özaslan, “herhangi bir kene hastalığı bulunması durumunda hemen harekete geçerek hastalığın bulunduğu köylerde çalışmalarımızı artıracağız” açıklamasında bulundu.

Herhangi bir riskin Muş’ta olmadığını ifade eden Özaslan, yapılan tüm çalışmaları halkı rahatlatmak amacıyla yaptıklarını belirtti. Köylülerle sürekli irtibatta olduğunu aktaran müdür, “Kene hastalığı nereden ve nasıl kaynaklandığı konusunda bilgilendirme yapıyoruz.” şeklinde konuştu. Özarslan, Kene’nin ısırması durumunda halkın yapması gerekenleri şu şekilde anlattı: “Yapışan keneleri kesinlikle öldürülmeden, ezilmeden patlatılmadan ve kenenin ağız kısmı koparılmadan, bir pensle doğrudan düz olarak, döndürmeden yavaşça çekilip alınmalıdır. Isırılan yer bol sabunlu suyla yıkanıp temizlendikten sonra iyotlu antiseptik sürülmelidir. Şayet sabunlu su bulunmaz ise alkol içeren mendiller kullanılabilinir.”

Tarım il müdürlüğü yetkilileri, günümüzde yeryüzünde yaklaşık 850 kene türünün olduğunu hatırlatarak bunlara karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.