Muş İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin istihbarat çalışmaları sonucu yaptıkları operasyonda, suç işlemek amacı ile örgüt kurmak, silah, mühimmat, tarihi eser kaçakçılığı, yağma, dolandırıcılık, tefecilik, çek senet tahsilatı ve evrakta sahtecilik yaptığı tespit edilen bir örgüt çökertildi.

Muş İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Bulanık ilçesine bağlı Yazbaşı, Kurganlı, Adıvar ve Şehitveren köylerinde 29 Mart 2008 günü itibari ile başlayan ‘Tutku 04’ planlı istihbarat çalışmaları neticesinde elde edilen veriler doğrultusunda 16 Haziran 2008 günü operasyon başlatıldı.

Muş’un Bulanık ve Malazgirt ilçeleri başta olmak üzere çevre illerde faaliyet gösterdiği belirlenen suç örgütünü çökertmek için yapılan operasyonlar sonucunda, çete lideri olduğu belirlenen H.S.’nin de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Şahısların ev, işyeri ve araçlarında yapılan aramalar neticesinde şüphelilerin suçlarda kullandıkları malzemeler ele geçirildi. Ayrıca il dışında olduğu tespit edilen 6 kişinin de yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğü bildirilen açıklamada, konu ile ilgili soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğü bildirildi.