Muş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sürdürülen kanserle mücadele çalışmaları kapsamında eğitim çalışmalarına katılan görevlilere teşekkür belgeleri verildi. Muş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen teşekkür belgesi dağıtım töreni 2. Nolu Sağlık Ocağı misafirhanesinde yapıldı. Yapılan toplantıya İl Sağlık Müdürü Kenan Akpolat, Alparslan Sağlık Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve öğretim Görevlileri, Alparslan Sağlık Meslek Lisesi Müdürü ve öğretmenlerinin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı. Düzenlenen törende İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından bir yıl boyunca Kanser hastalıkları ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür belgeleri verildi.

Düzenlenen programda konuşan Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler, “Kanser Haftasının başlamasıyla birlikte İl ve İlçelerdeki bütün Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında halkın toplu yaşadığı yerlere ve bütün Kamu Kurum ve Kuruluşlarında halkın görebileceği yerlere kanserle ilgili afişler asılmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğü, diğer Kamu Kurumları ve 100. Yıl Üniversitesi Muş Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü ve Alparslan Sağlık Meslek Lisesi işbirliği ile Kanser Haftası etkinlikleri bir program dahilinde yürütülmüş olup, Eğitim Şube Müdürü Koordinatörlüğünde 2 eğitim ekibi oluşturulmuş ve bu eğitimde 1 doktor,2 eğitim hemşiresi ve 25 hemşirelik bölümü son sınıf öğrencisi görev almıştır” dedi. Özellikle öğrencilerin kendilerine bir hayli yardımcı olduklarını vurgulayan Şube Müdürü Güler, “Muş Sağlık Yüksekokulundan 15, Alparslan Sağlık Meslek Lisesinden 10 öğrenci olmak üzere toplam 25 öğrenciye Genel Kanser Türleri, Meme Kanseri ve K.K.M.M konularında, İlimiz Eğitim Sağlık Ocağında Hizmetiçi Eğitim verilmiştir. Bu kapsamda İlimiz Merkez, Hasköy ve Korkut İlçelerinde Birinci Basamak Sağlık Kuruluşlarında görevli 33 sağlık personeline konu hakkında hizmet içi eğitim verilmiştir” dedi.

Güler, kanser ile ilgili olarak birçok seminerler verdiklerini belirterek, özellikle kanser haftası içerisinde kadınlara, öğrencilere ve vatandaşlara yönelik olarak eğitim seminerleri düzenlediklerini kaydedip, “Jandarma Alayında bulunan Er ve Erbaşlara “Genel Kanser Türleri, Korunma Yolları ve Sigaranın Sağlığa Zararları” ile ilgili görsel eğitim teknikleri kullanılarak eğitim etkinliği, İlimiz Şeker Fabrikası çalışan 350 kişi ile İlimiz E Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan 75 hükümlü, tutuklu ve cezaevi personeline genel “Kanser Türleri ve Kanserden Korunma Yolları” hakkında eğitim verilmiştir. Bu faaliyetlerimiz, ilimiz Kız Meslek Lisesinin 520 öğrenci ve öğretmenine “Sigaranın Sağlığa Zararları Meme Kanseri ve kendi kendine Elle Meme Muayenesi” konularında Bakanlıktan gönderilen CD’ler kullanılarak eğitim etkinliği düzenlenmiştir” dedi.

İl Merkezi, İlçe merkezi ve köylerin büyük bir bölümünde CD’ler kullanılarak görsel eğitim teknikleri ile eğitim yapıldığını, Bu eğitimlerde; öğrenci ve öğretmen, 15-49 yaş grubundaki 502 bayan kursiyer, 373 asker, 180 Sağlık Personeli ve 2.542’si halk olmak üzere toplam 28.655 kişiye görsel eğitim teknikleri kullanılarak, kanser hastalığı hakkında eğitim verildiğini belirten Güler, İlimiz Sağlık Kuruluşuna Açıktan Atanan ve çalışan 436 Sağlık Personelinin Mesleki ve Mevzuat Konularındaki Bilgi ve Becerilerini artırmak amacıyla, aşağıdaki Hizmetiçi Eğitim Faaliyetleri düzenlendiğini, İlimiz Sağlık Kuruluşlarına Aday Memur olarak atanan 41 personelin Temel ve Hazırlayıcı Eğitimi yapılarak Adaylık Eğitimleri tamamlandığını kaydetti. Topkan Haber Ajansı