Skip to main content

Kanser, eğitimleri devam ediyor

Muş Haber Fotoğrafı

Eğitim çalışmaları çerçevesinde İlimiz Yavuz Selim, Gazi İlköğretim okulları ile Cumhuriyet Lisesinde toplam 12 seansta yaklaşık olarak 2000 kişiye görsel eğitim teknikleri kullanılarak İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü ve Kanser Birim Sorumlusu Tekin Güler, Kanser Erkan Teşhis ve Tarama Eğitim Merkezi (Ketem) Sorumlu Hekimi Dr. Mehmet Kanduman ve Alparslan Üniversitesi Sağlık Yüksel Okulu Hemşirelik Bölümü öğrencileri ile iki eğitim ekibi tarafından  eğitim verildi.

 İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Birim Müdürlüğü, Ketem ve Alparslan Sağlık Meslek Yüksek Okulu Hemşire adayı öğrenciler tarafından Eğitim çalışmaları çerçevesinde İlimiz Yavuz Selim, Gazi İlköğretim okulları ile Cumhuriyet Lisesinde toplam 12 seansta yaklaşık olarak 2000 kişiye görsel eğitim teknikleri kullanılarak bilgiler aktarılıyor. İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler, KETEM Doktoru Mehmet Kandemir ve Alparslan Sağlık Meslek Yüksek Okulu Hemşire adayı öğrenciler tarafından il geneli okullarda eğitim çalışmalarına kapsamında anlatımı gerçekleştirilen konulara yönelik açıklamalarda bulunan Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler kanserin dünya geneli oluşturduğu tehlikelere değinen konuşmasında, Kanser dünyada olduğu gibi ülkemizde de öldürücülüğü yanında, bıraktığı sakatlıklar ve ortaya çıkardığı ekonomik kayıplar nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kanserle mücadelede hedef, 2020 yılına kadar ülkemizde 65 yaş altı nüfusta tüm vücut kanserlerini % 10, 2030 yılına kadar da akciğer kanserlerini %25, tüm vücut kanserlerini ise %15 oranında azaltmaktadır. Her üç kanserin biri beslenme hataları, biride tütün kullanımı ile ilgilidir. Bu, her üç kanserli hastadan ikisinin bilinçli bir toplum yaratılarak kanser olmaktan kurtulabileceği anlamına gelmektedir dedi.

Okullarda kanser eğitim seminerlerine katılarak bu amaçta eğitim bilgilerini öğrencilere aktaran İl Sağlık Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler, bölge ve ilimizde sigara içme oranının fazla olmasından kaçınılmasının olduğunu belirtti. Güler, kanser hastalığına en büyük sebep olan sigaranın önlenmesinde öğrencilerin anne ve babalarını uyarmasıyla olabileceğine değindi. Güler, yaptığı açıklamasında “Bu gerçekten hareketle bölgemizde ve dolayısıyla İlimizde de sigara kullanım oranı yüksektir. Beslenme alışkanlıklarının kırmızı et ile hayvansal yağ ağırlıklı olması ve sebze meyve tüketiminin az olması nedeniyle, bu beslenme kültürüne bağlı olarak, yemek borusu ve mide kanseri görülme oranı akciğer kanserinden sonra en yüksek olan kanser türüdür” dedi. Güler, yaptığı konuşmasında 2 Bin 30 yılında 24 milyon insanın kansere yakalanacağı, 17 milyon insanın aynı yıl kanser nedeni ile yaşamını yitireceği 2 Bin 30 yılında 75 milyon insan kanserle yaşayacağı gerçeğinden olduğunu belirtti. 2 Bin 30 yılında yetişkin bireyler olacak İlköğretim, lise ve yüksek okullardaki öğrencilerinin Kanser hastalığı ile mücadelede: sağlıklı beslenme, sigara ve güneş ışınlarından korunma, güvenli su kullanımı, erken teşhis ve tedavinin önemli konularında bilinç düzeylerini yükseltmek sureti ile kanser hastalığının insan sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmaktır. Kanser haftası etkinliklerinde özellikle öğrenciler en önemli hedef gurubumuzu oluşturmaktadır. Eğitim Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde, her yıl olduğu gibi bu yılda daha geniş halk kitlelerine ulaşabilmek için planlı bir çalışma başlatılmış bulunmaktayız diye konuştu Günaydın Muş Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri