Skip to main content

Hava ambulansı hastaların hizmetinde

Muş Haber Fotoğrafı

Hava ambulansı, Erzurum, Ağrı, Kars, Erzincan, Bayburt, Artvin, Rize, Diyarbakır, Tunceli, Bitlis, Bingöl, Muş, Iğdır, Elazığ, Ardahan, Van ve Hakkari olmak üzere 17 ile hizmet veriyor. İhtiyaç duyulduğunda diğer illere de gidebilen hava ambulansı bugüne kadar, yanık, trafik kazası, kalp krizi, doğum ve solunum yetersizliği rahatsızlığından çaresiz kalan 19 kişinin imdadına yetişti.

Yoğun kar yağışı ve tipinin geçit vermediği Doğu Anadolu Bölgesi nde yolların kapalı olması nedeniyle hastalar artık kızaklarla ya da ilkel yöntemlerle taşınmıyor. 112 Acil Servis e yapılan ihbar üzerine 5 dakika içinde havalanan helikopter, belirtilen bölgeye bir kuş gibi süzülerek iniyor ve hastayı alarak havalanıyor. Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi nin helikopter pistine getirilen hasta burada hazır halde bekleyen kara ambulansına yerleştirilerek ilgili hastanelere naklediliyor. Başbakan Recep Tayip Erdoğan ın 9 Kasım 2008 tarihinde Erzurum a düzenlediği gezisi sırasında açılışını yaptığı hava ambulansı Erzurum, Ağrı, Kars, Erzincan, Bayburt, Artvin, Rize, Diyarbakır, Tunceli, Bitlis, Bingöl, Muş, Iğdır, Elazığ, Ardahan, Van ve Hakkari olmak üzere 17 ile hizmet veriyor. İhtiyaç duyulduğunda diğer illere de gidebilen hava ambulansı bugüne kadar, yanık, trafik kazası, kalp krizi, doğum ve solunum yetersizliği rahatsızlığından çaresiz kalan 19 kişinin imdadına yetişti. Helikopterle Erzurum a getirilen hastalar, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi nde tedavi altına alındılar.

HASTALARIN UMUDU HAVA AMBULANSI
Toplam 17 ile hizmet veren Öte yandan Muş Hava ambulansının ilimizde ise acil olan birkaç hastayı çevre illerden çeşitli hastanelere götürdüğü biliniyor. Bunlardan biri Malazgirt ilçesinin Nurettin köyünde aniden rahatsızlanan kanamalı doğum hastası Zehra Güneş (21), Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde Sezaryenle doğumu gerçekleştirildikten sonra Güneş in dünyaya getirdiği 8 aylık kız bebeğinden solunum yetmezliği tespit edilmesi üzerine Bebeğin yaşaması için biran evvel daha kapsamlı bir hastanede tedavi altına alınmasına karar verilmişti. Bunun üzerine Muş Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri, Erzurum da ambulans helikopteri talep ederek Erzurum da gelen ambulans helikopterle solunum yetmezliği tespit edilen bebek Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ne gönderilerek tedavi altına alınmıştı. Diğer bir hasta ise, Acil olarak Malatya İnönü Üniversitesi Araştırma Hastanesine gitmesi gereken Maşallah Yıldırım adlı hastanın, daha çabuk ulaştırılması için bürokratik engellerin ortaya çıkmaması gerektiğini düşünün Vali Bektaş, Erzurum Valisi Sami Bulut ile görüşerek hava ambulansının Muş’a gelmesini sağlayarak hastanın Hava ambulansı ile Malatya’ya götürülmesi sağlanmıştı. Sağlık Bakanlığının bir yeniliği ile devreye giren hava ambulansları, vatandaş için büyük bir nimet oldu. Acil hastalar için bölgelere helikopter gönderildi. Bu gönderilen bölgelerden biride Doğu Anadolu bölgesi oldu. Özellikle helikopterin kış aylarında çok aktif bir şekilde çalışacağı belirtiyor. Erzurum da bekletilen hava ambulansı Muşluların umudu oluyor.

 Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri