Muş Devlet Hastanesinin faal olan 37 polikliniği ile acil servis ünitesinde günde bin 500 hastanın tedavi olduğu belirtilirken, uzman doktor atamasının yapılmasından sonra bu yoğunluğun asgariye ineceği kaydedildi.

Sağlık hizmetinden insanların faydalandığı kuruluşların başında gelen Muş Devlet Hastanesinde yaşanan yoğunluk dikkatlerden kaçmıyor. Günde ortalama bin 500 ila bin 800 arası hastanın muayene edildiği hastanede Kulak Burun Boğaz doktorunun olmaması, dahiliye alanında bir tek doktorun görev yapması yoğunluğun ana nedenlerinden biri olduğu gözlendi.

Muş Devlet Hastanesinde aktif olarak faaliyet gösteren 37 poliklinik ile acil servis ünitesinde günde ortalama bin 500 hastanın tedavi edildiği kaydedildi. Kulak Burun Boğaz polikliniğinin olmadığı Devlet Hastanesinde, bir dahiliye doktorunun olması yoğunluğun artmasına neden oluyor. Öte yandan hekim sayısının arttırılması ve ihtiyaç olan branşlarda hekim atamasının yapılması için çalışmaların sürdüğü bildirilirken, önümüzdeki hafta 14 hekimin Muş’a atamalarının yapılacağı da gelen bilgiler arasında.

Muş Devlet Hastanesinin acil servis ünitesinde günde ortalama 500 hastanın tedavi edildiği bildirildi. Ancak acil serviste görev yapan 6 hekimin yetersiz olduğu belirtilirken, bu servise en az 10 hekimin kadrolu olarak atanması halinde sorunun ciddi bir şekilde giderileceği kaydedildi.

Polikliniklerdeki ve acil servisteki yoğunluğun tam anlamıyla giderilmesi için hastane yetkililerinin bir yandan hekim atamasının yapılması için çalışmalarını sürdürdüğü, bir yandan da otomasyon sisteminin daha aktif bir hale gelmesi için çaba sarf ettiği bildirildi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren hastaneye akın eden hasta ve hasta yakınlarının polikliniklerde meydana getirdiği yoğunluk zaman zaman sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Koridorlardaki kalabalıklardan dolayı vatandaşların yanı sıra görevlilerin de rahat hareket edemedikleri gözlenirken, bazı vatandaşların koridor yerine hastane bahçesinde ve çevresinde beklemeyi tercih ettiği gözlendi.

Devlet Hastanesine yaşanan yoğunluğun gerekçeleri arasında ise il genelinden tedavi olmaya gelen hastaların yanı sıra ilçelerden ve bağlı köylerden gelen hastalardan kaynaklandığı bildirildi. 7o dolayında uzman hekimin görev yaptığı Devlet Hastanesinde her gün 37 polikliniğin aktif olduğu ve günde bin 500 ile 2 bin hastanın muayene edildiği belirtildi. Hastanede yaşanan yoğunluğa rağmen hizmette kusur etmeyen ve vatandaşların tedavi olmaları için tüm olanaklarını seferber eden Devlet Hastanesi yetkilileri sağlık hizmetinden vatandaşların en iyi şartlarda istifade etmesi için çalışmalarını sürdürdüğü belirlendi.

 Muşun Sesi Gazetesi