Çeşitli ülkelerden yurda kaçak yollarla giren 111 yabancı uyruklu güvenlik güçleri tarafından yakalandı. Avrupa’ya gitme hayali ile yurtlarından ayrılan mültecilerin bu hayali güvenlik güçlerince suya düştü. Yurda kaçak yollarla giren ve buradan Avrupa ülkelerine gitmeyi hayal eden mültecilerin hayalleri suya düştü. Son dönemlerde çeşitli bölgelerde yakalanan ve hala gözaltında tutulan toplam 111 yabancı uyruklunun Emniyet Müdürlüğünde barındırıldığı bildirildi. Gözaltında tutulan 111 yabancı uyruklunun önümüzdeki günlerde sınır dışı edilecekleri kaydedildi.

Son dönemlerde ilimizde güvenlik güçleri tarafından yakalanan yabancı uyruklu şahısların, Emniyet Müdürlüğü Pasaport Yabancılar Şube Müdürlüğüne teslim edildikleri kaydedildi.

Güvenlik güçleri tarafından yasa dışı yollarla yurda giriş yapan ve çeşitli bölgelerde yakalanarak Muş Emniyet Müdürlüğüne teslim edilen yabancı uyruklu şahısların bağlı oldukları uyruk ve sayıları şöyle: “Pakistan uyruklu 76, Afganistan uyruklu 32, Bangladeş uyruklu 2 ve İran uyruklu 1”

Kaçak yollarla yurda giriş yapan ve buradan da başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ana kentlere gitmeyi hayal eden yabancı uyruklular Emniyet Müdürlüğü ekiplerince sınır dışı ediliyorlar.

Çalışma vaadi ile insan tacirleri tarafından kandırılan, Avrupa ülkeleri ve İstanbul gibi yerlere gidip çalışmayı hayal eden yabancı uyruklular Jandarma ekipleri ve Emniyet ekipleri tarafından yakalanarak sınır dışı ediliyorlar.

Alınan bilgilere göre, yurda kaçak yollardan giren yabancı uyruklulardan bazılarının 1 aydan fazla bir süre gözaltında tutulduğu kaydedildi. Sınır dışı edilen mültecilerin bu süre zarfında sağlık, banyo ve yemek gibi zaruri ihtiyaçlarının giderilmesi işi de Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından takip ediliyor. Avrupa’ya gitme hayalleri suya düşen mültecilerin çocukları ile beraber yaşadıkları serüven hayatın acımasız olduğunu gözler önüne seriyor.

Göçmenlerin barındırılması içim Emniyet Müdürlüğünün yer sıkıntısı yaşadığı ve bu sorunun çözümü içinde çalışmaların devam ettiği alınan bilgiler arasında.

 Muşun Sesi Gazetesi