Kanser eğitimlerini aralıksız olarak sürdüren İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Birimi, sağlık kuruluşlarında görev yapan personelleri de bilgilendiriyor. Kanser ve sigara konusunda ki bilgi eksikliklerini gidermek amacıyla, Muş Devlet Hastanesi temizlik, özel güvenlik ve otomasyon hizmetlerinde görev yapan personellere seminer verildi. Muş Devlet Hastanesinde 85 personelin katılımıyla iki seans halinde eğitim sonunda söz alan katılımcılar; sunumdan çok etkilendiklerini, kanserin en önemli nedeni olan sigarayı bırakmayı düşündüklerini ifade ettiler.

Muş Devlet Hastanesinde kanser eğitimini veren İl Sağlık Eğitim Şube Müdürü ve Kanser Birim Sorumlusu Tekin Güler’e eğitim sonunda 3 kişi sigarayı bıraktıklarını ve sigara paketlerini teslim ettiler. Sigaralarını Güler’e teslim eden bir özel güvenlik görevlisi ve 2 temizlik şirketinden görevli personel verilen seminerden etkilendiklerini ifade ederek sigarayı bıraktıklarını ve artık içmeyeceklerini söylediler.

GÜLER’İN SİGARA SAVAŞI DEVAM EDİYOR…

Kanser Haftasını büyük fırsat bilerek kanser seminerlerini aralıksız olarak sürdüren İl Sağlık Eğitim Şube Müdürü ve Kanser Birim Sorumlusu Tekin Güler, kanser ve birçok hastalığa neden olan sigaraya karşı başlattığı savaşı devam ettiriyor. Kanser eğitimlerinde verilen seminerlerde görsel olarak örnekler veren Güler, kanserden dolayı babasını kaybettiğini ve kanser için başlattığı mücadelesinden asla vaz geçmeyeceğini söyledi. Güler, “büyük halk sorunu olan ve binlerce insanın yaşamını yitirdiği kanser hastalığına neden olan etkenlerin öncelikle önlenmesi ve halkımızın bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bu kapsamda kansere en büyük neden dengesiz beslenme ve sigaradır. Birçok hastalığı içine barındırarak insanları tiryakileştiren ve esaret altına alır gibi vaz geçilemeyen sigaradan uzak durulmasını temenni ediyoruz. Yaklaşık olarak iki haftadan beri aralıksız bir şekilde verdiğimiz kanser seminerlerinde birçok vatandaşımız sigaranın gerçek yüzünü görerek bıraktıklarını ifade ettiler. Vatandaşlarımızın bu davranışları bileri gururlandırıyor. Çünkü her şeyden önce kendi sağlığınız ve ailenizin sağlığı her şeyden önemlidir. Saygı değer anne ve çocuklar, lütfen evde, oturduğunuz kapalı ortamda sigara içilmesine izin vermeyiniz. Çünkü sigara içilen ortamda bulunduğunuzda sizde pasif içici olursunuz ve aynı oranda sizde etkilenirsiniz. Bütün anne ve babalardan büyük bir ricamız var lütfen küçük çocukların bulunduğu ortamlarda sigara içmeyiniz” dedi.

Öte yandan iki aydan bu zamana devam eden Kanser Eğitimleri kapsamında sunulan görsel eğitimlerin ardından etki altında kalan tiryakiler sigarayı bırakmaya başlarken şimdiye kadar sigarayı bırakan kişi sayısının 38 kişiye uzandığı belirtildi. Günaydın Muş Gazetesi