1993 yılında bin 190 olan köyün nüfusu, şu anda 72 kişi. Destek verildiği takdirde, çeşitli illerde bulunan köylülerin çoğu köylerine geri dönecek.

Tarihi mekanlarıyla bilinen Ulukaya köylüleri, artık köylerine dönmek istiyorlar. 1993 yılında güvenlik nedeniyle boşaltılan Ulukaya köyü, şimdi huzurlu ve sakin bir köy olarak, köylülerini bekliyor. 1993 yılında bin 190 olan köyün nüfusu, güvenlik nedeniyle boşaltıldıktan sonra, 2000 yılında köyüne dönenlerle şimdi 72 nüfusa sahip. Şu anda 18 hanenin bulunduğu köyün, Aşağı Halat, Yukarı Halat ve Aydoğdu olan 3 mezrası bulunuyor. Etrafını saran ulu kayalardan ismini alan Ulukaya Köyünde, çok sayıda tarihi değer bulunuyor. Köyde bulunan tarihi kale ise, görenlerin ilgisini çekiyor. 150 yıllık tarihi olan köyde, 1914–18 Rus harbinde göç yaşanmış, daha sonra da yaşanan terör olaylarından dolayı, 1993 yılında güvenlik nedeniyle köy tamamen boşaltılmış. 2000 yılında da az sayıdaki köylü köylerine dönmüş. Köy güvenlik nedeniyle boşaltılmadan önce bin 190 nüfusa sahip olmasına rağmen, daha sonra maddi imkânsızlıklardan dolayı köye geri dönenlerin sayısında düşüş olmuş. Çeşitli illere dağılan köylüler, gittikleri illerde de halen guruplar halinde bir arada bulunuyorlar. Çeşitli şehirlerde olan köylüler, devletin kendilerine inşaat malzemesi vermesi halinde köylerine geri döneceklerini, şu anda köylerine dönen kendi köylüleri aracılığıyla duyurmaya çalışıyorlar. Köy boşaltılmadan önce köylüler Ulukaya’da hayvancılık, tarım, arıcılık, halıcılık ile geçimlerini sağlıyorlardı. Şu anda ise ellerinde bulunan az sayıdaki hayvanla geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Köy boşaltılmadan önce 2 bin büyük, 4 bin de küçükbaş hayvana sahip olan köyde, şu anda 280 küçük ve 2 tane de büyükbaş hayvan bulunuyor. Muş merkeze 53 kilometre mesafede bulunan Ulukaya Köyünde, bir zamanlar 3 bin arı kovanı bulunurken, şimdi hiç arı kovanı yok.

Şu anda 18 hane olan Ulukaya Köyü, köylülerin tekrar geri gelmesini bekliyor. Ulukaya Köyünden olan Muş Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Sadullah Tetik; “Köyümüz, Muş’taki güzel ve yeşilliği bol olan sayılı köylerden biridir. Köyümüzün bir özelliği ise, tarihi eserlerin çok olmasıdır. Köyümüze girişte bulunan Kale görülmeye değerdir. Eşsiz manzarası olan köyümüz, 1993 yılında güvenlik nedeniyle boşaltıldı. Daha sonra ise 2 bin yılında birkaç köylümüz geri dönüş yaparak, tekrar köye yerleştiler. Şu anda 72 nüfusa sahip olan köyümüz, 1993 yılında bin 190 nüfusa sahipti. Köyümüz güvenlik nedeniyle boşaltılmamış olsaydı, şu andaki nüfusu da 3 binin üzerinde olacaktı. Göç eden köylümüz, ülkemizin çeşitli şehirlerine yerleştiler. Yerleştikleri şehirlerde de birbirlerinden ayrılmadılar. Hepimizin de bildiği gibi, artık metropol şehirlerde büyük bir işsizlik mevcut. Haliyle göç eden köylülerimiz de, bu durumdan etkilenmektedirler. Onlarla sık sık irtibatta olduğumuzdan dolayı, ne durumda olduklarını bilmekteyiz. Artık göç eden köylülerimiz, kendi köylerine dönmek istiyorlar. Şunu diyebilirim ki, çeşitli şehirlerde bulunan köylülerimizin yüzde 95’i, bugün imkanlar elverdiğinde köylerine geri döneceklerdir. İmkanlardan kastettiğim ise, hepsinin maddi durumu zayıf, devletimiz destek verdiği taktirde, bugün köylerine dönerler. Devletimizden evlerini yapacak inşaat malzemesi yardımı alan köylülerimizin tamamına yakını köylerine dönmeyi düşünüyorlar. Bu konuda destek bekliyoruz” dedi. Ulukaya Köyü Muhtarı Ahmet Tetik ise şunları söyledi; “Güvenlik nedeniyle 1993 yılında köyümüz boşaltıldı. Başka şehirlere göç eden köylülerimiz artık köylerine dönmek istiyorlar. Bunun için de destek bekliyorlar. Çimento, demir gibi inşaat malzemeleri temin edildiğinde, dışarıda yaşayan köylülerimiz tekrar köylerine dönecekler” dedi.
 Günaydın Muş Gazetesi