Brucella hastalığı konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, hastalığın çoğunlukla yaz aylarında piyasaya çıkan taze peynirden ve sütten bulaştığını söylediler. Brucella mikrobu taşıyan hayvanların etinden ve sütünden insanlara bulaşan hastalıkla ilgili uyarılarda bulunan uzmanlar, özellikle taze peynire dikkat edilmesi gerektiğini söylediler. Son günlerde Devlet Hastanesine gelen bir çok vatandaşta görüldüğü kaydedilen brucella hastalığı ilgili olarak uzmanlar uyarılarda bulundu. Vatandaşların taze peynire ve süte dikkat etmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar hastalık mikrobu taşıyan hayvanlara da dikkat etmeleri gerektiğini kaydettiler.

Taze peynir satışı başlarken, uzmanlar da uyarılarda bulundular. Brucella mikrobu taşıyan hayvanların etinden ve sütünden insanlara bulaşan Brucella hastalığı konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, hastalığın çoğunlukla yaz aylarında piyasaya çıkan taze peynirden bulaştığı bildirildi.

Özellikle ilkbahar mevsiminde taze peynirden bulaşan hastalık konusunda vatandaşların dikkatli davranmasını söyleyen uzmanlar “Hastalık, mikrobu taşıyan hayvanın etinden ve sütünden bulaşır. Bu hastalıktan korunmak için özellikle peynir yaparken sütün iyice kaynatılması gerekir. Ayrıca peynir salamura yapıldığı zaman tuz oranına göre 2-3 ay bekletildikten sonra tüketilmelidir. Süt iyice kaynatılıp içilmeli ve etler iyice pişirilmelidir. Bu kurallara uyulduğu zaman Brucella hastalığına yakalanılmaz. Hastalık mikrobunu kapan bir hasta 1,5 ile 3 ay arasında geçen bir süre içerisinde etkilerini görür. Hastalık ateş, gece terlemesi, genel vücut ağrıları, eklem ağrıları, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtiler gösterir” diye konuştular.

Brucella Nedir?
Brucella bakterilerin sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu bakteriler ilk önce hayvanlar arasında geçiş yaparlar ve birçok değişik omurgalı hayvanlarda hastalıklara sebep olurlar. Değişik Brucella türleri, koyun, keçi, sığır, geyik, domuz, köpek ve diğer öteki hayvanları etkilerler. İnsanlar bu bakteriler tarafından bulaşık olan bu hayvanlarla ve bu hayvanlardan üretilen çeşitli ürünlerle yapılan temaslar sonucu hastalığa yakalanırlar. İnsanlarda Brucella ateş, terleme, başağrıları, sırt ağrıları ve fiziksel zayıflıklar göstererk gribe benzer bir çok belirtilere sebep olabilir. Merkezi sinir sistemini ve kalp zarını etkileyen ciddi enfeksiyonlar oluşabilir. Brucella ayrıca kronik denilen uzun süren ve tekrar tekrar oluşan ateş, eklem ağrısı ve halsizliklere sebep olabilir.

 Muşun Sesi Gazetesi