Skip to main content

Bilgilendirme seminerleri başladı

Muş Haber Fotoğrafı

İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü ve Verem Savaş Dispanseri Baştabipliği işbirliği ile hazırlanan 62.verem savaşı eğitim ve propaganda haftası dolayısı ile bilgilendirme eğitimlerine başlandı.

62.Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası Eğitim Etkinlikleri programı kapsamında;05.01.2009 günü Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler’in Koordinatörlüğünde Verem Savaş Dispanseri Baştabibi Dr. Tarık Talat, Dr.Ayşe Önal ve Eğitim Hemşiresi Ayten Öztek’te oluşan iki eğitim ekibi ile görsel eğitim teknikleri kullanılarak 8 seansta İlimiz Anadolu Öğretmen Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi ve 100.Yıl Zafer İlköğretim Okulundaki toplam Bin 200. öğrenciye eğitim verildi belirtildi. İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü ve Verem Savaş Dispanseri Baştabipliği işbirliği ile hazırlanan 62.VEREM SAVAŞI EĞİTİM VE PROPAGANDA HAFTASI dolayısı ile Muş’ta İl Merkezine bağlı 15 İlköğretim okullarının ikinci kademesindeki öğrenciler,11 Lisenin bütün öğrenciler ile halkın birlikte yaşadığı yerlere (Halk Eğitim Kursları, Askeri Birlikler vb.) iki eğitim ekibi ile görsel eğitim teknikleri kullanılarak 5-16 Ocak 2009 tarihlerini kapsayan eğitim etkinliklerine başlandı. Verem Savaşı eğitim çalışmalarına yönelik olarak bilgi veren İl Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası ilk olarak 1947 yılında itibaren bütün dünyada olduğu gibi Ülkemizde de çeşitli etkinliklerle, verem hastalığı, korunma yolları ve Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) konularında toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığın halen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunun bütün kesimlere duyurulmasıdır. Bu amaçla; İlimiz Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü ve Verem Savaş Dispanseri Baştabipliği işbirliği ile hazırlanan bir program kapsamında;İl Merkezine bağlı 15 İlköğretim okullarının ikinci kademesindeki öğrenciler,11 Lisenin bütün öğrenciler ile halkın birlikte yaşadığı yerlere (Halk Eğitim Kursları,Askeri Birlikler vb.) iki eğitim ekibi ile görsel eğitim teknikleri kullanılarak 5-16 Ocak 2009 tarihleri arasında eğitim etkinlikleri düzenlenecektir.Ayrıca; Müdürlüğümüze bağlı İlçe,belde ve köy Sağlık Birimleri tarafından kendi görev ve sorumluluk bölgelerindeki halkın birlikte yaşadıkları Okul,Kurs,Askeri Birlik vb. yerlere ocak ayı içinde,Eğitim Şube Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan Sunum,bilgi notu,afiş ve broşürlerden yararlanılarak eğitim ve etkinlikler düzenlenecektir dedi. Güler, il geneli yapılan eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına yönelik olarak yapılan eğitimlerin yanı sıra Verem hakkında bilinmesi gereken konuları ise şöyle sıraladı.

DÜNYADA VEREM HASTALIĞININ DURUMU
Dünyada verem hastalığının durumuna yönelik açıklama yapan Güler: “Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri tüberküloz mikrobu ile enfekte dorumdadır. Bu insanların yüzde onu yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanacaklardır. Her yıl tahminen 8,9 milyon kişi verem hastalığına yakalanmaktadır. Veremden her yıl 1,6 milyon insan ölmektedir. Bunların çoğu Asya, Afrika ve Latin Amerika’dadır. Eski Sovyetler Birliği Ülkelerinde de ölümler fazladır. Dünyada bir tek etkene bağlı tedavisinin olmasına rağmen en çok ölüme yol açan hastalıktır dedi.

TÜRKİYE’DE VEREM HASTALIĞININ DURUMU
Türkiye’de Verem Hastalığının Durumuna değinen açıklamasını sürdüren Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler,2007 Yılında Verem Savaşı Dispanserlerinde kayıtlı 21.663 verem hastası vardır. Yüz bin nüfusta 30.9 hasta olarak hesaplanır. (Hasta sayısı/nüfusX100.000)

Bu hastaların %65,1’i erkek, %34,9’u kadındır. Hastaların %73’ünde akciğer tüberkülozu varken, %27’sindde akciğer dışındaki organlar (Lenf bezleri, plevra, kemik, böbrek, beyin) tutulmuştur ifadelerini kullandı.

VEREM HASTALIĞININ ETKENİ
Verem etkeninin tuberkuloz basili olduğunu ve bu amaçta basilin çoğalma ve yayılan kısımlarına yönelik olarakta Veremin etkeni “Mycobacterium tuberculosis” basilidir.Uzun sürede çoğalır, kültürde 2-6 haftada ürer; Oksijenli ortamda yaşayan bir basildir.Özel boyama yöntemi ile boyanabilir. Asit ile boyayı vermediğinden aside dirençli basil (ARB) denilir diye konuştu.

VEREMİN BULAŞMASI
Verem hastalığının bulaşma riskini ve meydana gelme durumu ile ilgili olarak Verem basilinin kaynağının hasta insan olduğuna dikkat çekmek isteyen Güler ,Basil hava yolu ile bulaşır.Balgam tetkikinde ARB pozitif bulunan, kavitesi olan hastalar daha fazla basil saçarlar.Tedavi ile basil sayısı çok kısa sürede azalır.Basil kaynağı ile karşılaşma süresi; Ortamın genişliği ve havalanması bulaşmada önemlidir.Tedavi edilmeyen her hasta yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırır şeklindeki açıklamalarda bulundu. İl Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler Verem hastalığı konusunda bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle kaydetti.

 Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri