Skip to main content

Aşı kampanyasına tam destek

Muş Haber Fotoğrafı

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılmış olan “Hepatit-B Aşılama Kampanyası”na, Alparslan Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu öğrencileri de tam destek verdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan kampanya kapsamında Muş Sağlık Meslek Yüksek Okulu öğrencileri, Hepatit-B aşılarını kendileri vurdu.
Sağlık Bakanlığının tüm illerde başlatmış olduğu Hepatit-B aşılama kampanyasında Muş Alparslan Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu tam katılım gösterdi. Aşılama Kampanyasına destek vermek amacı ile Sağlık Meslek Yüksek Okulu Öğrencileri Hepatit-B aşılarını kendileri vurdu. Dün öğlen saatlerinde Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesinde aşılama kampanyasına destek için 40 öğrenci aşı yaptırdı.

Sağlık Yüksek Okulu Müdürü, Öğretim Görevlisi Turan Şener düzenlenen aşılama kampanyası ile ilgili açıklamalarda bulunurken ayrıca Hepatit-B aşısı hakkında teknik bilgiler verdi. Şener yapmış olduğu açıklamada, “Hepatit-B Günümüz içersinde çok yaygın olan ve çok riskli hastalıktır. Bu aşıyı vurmayan daha sonrada bu hastalığın ilerlemesi hastayı Siroz hastalığına kadar götürür. Bu hastalıkta ölümcül bir hastalıktır. Bu aşı 3 dozdan oluşur. Birer ay aralıkta üç dozdan oluşur. Ve beş yılda bir yapılması gerekir. Muş, Hepatit-B virüsü en yaygın olan iller arasında bulunmaktadır. Bu yüzden aşı vurma önem kazanmaktadır. Çünkü bulaşıcı bir hastalıktır. Korunmak içinde aşı vurmak gerekir. Sağlık bakanlığı aşılama kampanyasında Alparslan Üniversitesinden destek verildi. Sağlık Yüksek Okulu öğrencileri bu konuda aşılama kampanyasında destek verdiler. Halkın bu konuda bilgilendirme çalışması ve özellikle koruma amaçlı çalışmasında destek olmaktadırlar. Sağlık müdürlüğünden gelen sağlık personellerinin nezdinde kendi hepatit B aşılarını birbirlerine vurdular. Daha önceki yıllarda özellikle Milli Eğitim Bakanlığı, YİBO ve PİYO İlköğretim okullarında hijyeniklik, Bulaşıcı Hastalıklar konusunda okullarda öğrencilere bilgilendirme çalışması yapıldı. Ülkemizde % 4 Hepatit-B taşıyıcılığı prevalansı ile orta endemik bölge sınıflamasında değerlendirebilmektir. Dünya genelinde kabul edilen orta endemik bölge aralık prevalansı % 2–7 olarak kabul edilir. Bildirimi yapılmış Hepatit-B vaka sayısı 2004 yılında 6 bin 995, 2005 yılında 8 bin 663, 2006 yılında 6 bin 612, 2007 yılında 6 bin 451 ve 2008 ilk sekiz ayında 4 bin 175’tir. Hepatit-B kontrol programı bu kapsamda 1998 yılında başlatılmış, 1998 yılından itibaren dünya sağlık örgütünün de önerileri doğrultusunda Hepatit-B aşısı Rutin çocukluk dönemi aşılama takvimine alınmıştır” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri