Malazgirt İlçe Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç, aşırı yağışların ve taşan Murat Nehri’nin tarıma dayalı arazilere büyük ölçüde zarar verdiğini belirterek, devletin çiftçiye destek olması gerektiğini söyledi.

Malazgirt’te tarım arazilerinde oluşan zararlarla ilgili olarak açıklama yapan Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç, çiftçilerin çok zor durumda olduğunu söyledi. Makamında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tahsin Kılıç, ilkbahar mevsiminde çok fazla yağan yağmur tarım arazilerine ciddi zarar vermiştir. Binlerce dönem ekili alan sular altında kalmıştır. Yağışlar sebebiyle Murat nehri’nin taşması beraberinde büyük bir felaket getirmiştir. Murat Nehri yakınındaki tüm araziler zarar görmüştür. Günlerce sular altına kalan arazilerin üzerine, suların çekilmesi ile birlikte çamurla kaplanmıştır. Bu arazilerde ekim yapılması çok zor” dedi.

Malazgirt’te binlerce dekar arazinin zarar gördüğünü açıklayan Kılıç, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İlçemizde başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Meydana gelen zarar sebebiyle tarım ve hayvancılık büyük bir sekteye uğramıştır. Odamıza kayıtlı bulunan 4 bin 500 çiftçimizin yarısından fazlası etkilenmiştir. Buğday ve yem bitkisi ekili olan araziler selden etkilenmiş durumdadır. Öte yandan ilkbahar ekimi yapılacak araziler de tamamen çamurla kaplıdır. Bu arazilerde ekim yapılması da imkansızdır. Devletin zarar gören çiftçileri yardımını bekliyoruz. Bu yıl Muş’ta tam anlamı ile bir doğal afet yaşanmıştır. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın acilen önlem alıp bu bölgelerde zarar tespit çalışması yaptırmasını talep ediyoruz.” NULL