Malazgirt Halk Eğitim Merkezi’ndeki kursiyerler el emeği göz nuru eserlerini sergilediler. Malazgirt Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde düzenlenen sergi büyük ilgi gördü. Halk Eğitim Merkezi’de 2007-2008 eğitim ve öğretim yılında ev mefruşatı, makine nakışı, el nakışı, trikotaj, giyim, ahşap boyama, kumaş boyama dekoratif el sanatları, takı tasarımı, ipek kurdele nakışı, kilim ve halı branşlarında hazırlanan ürünler düzenlenen sergide görücüye çıktı. Düzenlenen sergiye Malazgirt Kaymakamı Bilal Yavaş, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Güven Öngören, Malazgirt Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Yalçın, kamu kurum amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Serginin açılış töreninde konuşan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Zeki Koç, “Bilindiği gibi eğitim iki ana öğeden ibarettir. Birincisi özgün eğitim, ikincisi yaygın eğitimdir. Yaygın eğitim hizmetlerini yaparken genel amaçları, temel ilkeleri, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda evrensel hukuka, demokrasi ve insan haklarına uygun bir bütünlük içerisinde yerine getirilmesi, planlı kalkınma ve toplumun özellikleri ve ihtiyaçlarını göz önüne bulundurarak geliş getirici istihdam sağlayacağız. Kurslara ağırlık vererek çalışmaya özen gösteriyoruz ve bu bağlamda kursumuzun hizmetlerini 4 ana başlık altında yapmaktayız. Bunlardan birincisi ülkemizde bilhassa bölgemizde halen okuma yazma durumunda olan çok sayıda vatandaşlarınız olduğu bilinmektedir. Tüm uğraş ve çabalarımıza rağmen ancak 11 tane birinci kademe, iki tane ikinci kademe okuma yazma kursları açarak bu kurslarda 137 kişiye okuma yazma öğretilerek belgeleri verilmiştir” dedi.

Malazgirt Kaymakamı Bilal Yavaş ise “Kursiyerlerimiz öğrendiklerini, çabaladıklarını sarf ettikleri zamanı sergilemişler. Bu çalışmalarını ilk etapta ekonomik katkı dönüşmesi gerekiyor. Sadece sergi olması açısından değil de ekonomik bir gelir nasıl sağlanır. Aile ve çocukların ekonomik, parasal olarak nasıl döndürebilir. Bunun çabasının bunun uğraşının içine girilmesi, bir netice alınması gerekiyor. Bu alanda halk eğitiminin son günlerde son aylarda açmış olduğu kilim kurslarını biz çok önemsiyoruz. Kilim kursları ileriki dönemde halı kurslarına dönüştürüleceğini tahmin ediyorum. Her evde en azından katkı olması ekonomik ilgi sağlanacaktır” dedi.

 Topkan Haber Ajansı