Malazgirt Belediyesi’nin içme suyu paralarını tahsil etmek için başlattığı çalışmalar çerçevesinde borcu bulunan abonelerin suları kesilirken, ilçe merkezindeki tüm okullar da bu uygulamadan nasibini aldı.

Malazgirt Belediyesi’nin başlattığı tahsilat çalışmaları, yeni açılan eğitim ve öğretim kurumlarını olumsuz etkiledi. Belediyeye içme suyu borcu bulunan okulların suyu belediye ekiplerince kesilince öğrenciler zor durumda kaldı. İlçe merkezindeki 10 okulun toplam 52 bin YTL borcu olduğunu söyleyen belediye yetkilileri, ilçe genelindeki uygulamanın sadece okullara yönelik olmadığını, borcunu ödemeyen her abonenin suyunu kestiklerini söyledi.

Malazgirt Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Yalçın, ilçe merkezinde okulların sadece 2006 yılına ait 52 bin YTL borcunun bulunduğunu ve bu parayı ödemek için Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hiçbir çabasını görmediklerini öne sürdü. Yalçın, “Tahsilat için çok büyük çaba göstermemize rağmen herkes bu konuda oldukça duyarsız. Hiç kimse su parası ödemeye yanaşmıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden paramızı tahsil etmek için icra yoluna bile baş vurduk. Ama yine tahsilat yapılmadı. Belediye olarak ilçe merkezinde su tahsilatı konusunda gereken tüm işlemleri yapmaktan kaçınmayacağız” şeklinde konuştu.

Öte yandan su kesintisi sebebiyle okula giden öğrencilerin çok zor durumda kaldığını belirten veliler, “Her okulda en az 600-700 öğrenci var. Böyle bir kurumda su akmaması ne demektir? Çocukların sağlığı için su sorununun bir an evvel çözülmesi gerekir. Yetkililerin bu soruna el atmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bu arada Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmadı. NULL