Skip to main content

Malazgirt Zaferinin 935. yıldönümü kutlandı.

Muş Haber Fotoğrafı

Malazgirt Meydan Muharebesinin 935’inci Yıldönümü zafer anıtında düzenlenen törenle kutlandı. Törene Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Muş Valisi İbrahim Özçimen, Malazgirt 108’inci Topçu Alay Komutanı Albay Bülent İzci, Malazgirt Belediye Başkanı Tahir Kahramaner, Malazgirt Kaymakamı Gökay Özkan, AK Parti Muş Milletvekilleri Sabahattin Yıldız, Medeni Yılmaz ve Seracettin Karayağız ve vatandaşlar katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan törende yapılan konuşmaların ardından temsili Sultan Alparslan ve askerleri tören alanına girdi. Temsili Sultan Alparslan tören alanında, “Askerler düşman çok biz azız. Bugün burada Sultan yok bende sizin gibi bir er’im şehit olursam beni üstümdeki ak kefenimle gömün” dedikten sonra temsili Anadolu Anahtarını Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e teslim etti.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ülkenim bütün vatandaşlarını birinci sınıf vatandaş olarak kabul ettiklerini ve kucakladıklarını belirterek, geçmişte yaşanan acılardan ve güzelliklerden ders çıkarmak için tarih öğretildiğini söyledi.
 Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, “Milletler kendi geçmişlerinden güç alırlar, milletler kendi güçlerinden kuvvet alırlar. 935 yıl önce bizim bu topraklarımızdaki serüvenimizi başlatan, bu toprakları bize vatan olarak bırakan Büyük Selçuklu Komutanı Sultan Alparslan ve O’nun kahraman ordusu Anadolu topraklarını bizlere açtı. Türk ve Dünya tarihinde büyük bir çığır açtı. Eğer Alparslan bu toprakları fethetmeseydi, Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethedemezdi. Bu topraklar bizim için vatan olmazdı. Bizans’ın dişleri Malazgirt Savaşı ile söküldü ve İstanbul’un fethi ile Bizans tarihe karıştı. Tarihimiz bizim hafızamızdır. Bugün bizim gerçeğimizdir. Ve yarınımız bizim hayallerimizdir. Tarihimize sahip çıkacağız, öğreneceğiz ve çocuklarımıza öğreteceğiz. Tarihimiz bir hikaye diye çocuklarımıza öğretilmemeli. Biz tarihteki acıları da bugüne taşımayacağız. Yaşanan olumsuzlukları bugüne taşımak içinde tarih öğretmiyoruz. Tarih ibret dersidir. Biz geçmişte yaşanan acılardan ve güzelliklerden ders çıkarmak için tarih öğretiyoruz. Ders ve ibret almak için tarihimize önem veriyoruz. Tarihte düştüğümüz yanlışlara bir daha düşmemek için bugün çocuklarımıza tarih öğretiyoruz” dedi.
    Geçmişte verilen mücadelelerle kazanılan bu vatanda bugün bizim başka bir mücadele verdiğimizi belirten Çelik, “Bugün istikbal mücadelesi veriyoruz. İstiklalimizi bizim silahlı ordularımızı temin eder. Ama bizim istikbalimizi ancak ve ancak kalemli ordularımız temin eder. Yani eğitim ordumuz temin eder. Bizim istikbalimizi ve sizin çocuklarınızın geleceğini temin edecek şey eğitimdir. Bu ülkenin her karış toprağını aynı şekilde önemsiyoruz. Bu ülkenin bütün vatandaşlarını birinci sınıf vatandaş olarak kabul ediyoruz, etnik kökenin farkını ve bütün farklılıkları bizim zenginliğimiz kabul ediyoruz” dedi.
 
Malazgirt Belediye Başkanı Tahir Kahramaner törende yaptığı konuşmada ABD’nin Irak ve İsrail’in Lübnan’a yaptığı saldırıların kaygısını taşıdıklarını belirterek, Malazgirt halkı adına Filistin ve Lübnan halkının acılarını paylaştıklarını söyledi.
Malazgirt Kalesi ile Surlarının onarım ve bakımı için Bakan’dan destek isteyen Kahramaner, “Malazgirt Savaşı, Bizans ordusu ile Selçuklu Sultanı Alparslan’ın komutasında İslam-i kardeşlik şiarı ile bir araya gelen Müslüman yerli halk ve askerlerden oluşan 50 bin kişilik Selçuklu Ordusu arasında yapılmış ve Bizans Ordularına karşı büyük bir zafer kazanılmıştır. Bu coğrafyada büyük stratejik öneme sahip ülkemiz kendi sorunlarının çözümünü dış güçlere havale etmeden, sorunlarını demokrasi, barış ve kardeşlik şuuru ile çözmelidir. Bu çerçevede, Kürt sorununun bir asayiş sorunu olmadığı artık kabul edilmelidir. Sorunun boyutu siyasal, sosyal, ekonomik ve kültüreldir. Daha açık konuşmak gerekirse; tarih boyunca barış ve kardeşlik ruhu ile kader birliği yapmış Türk ve Kürt halkları iç içe et ve kemik misali bir birliktelik yakalamışlardır. Onun işçin buradan diyoruz ki, bizim sorunumuz içeridedir. Bu sorun halkla beraber halka güven duyularak çözülebilir. Ülkemizi savaşın içine çekmeye çalışan dış güçlere karşı kendi sosyal iç barışımızı sağlamalıyız. Bu sorunu ancak kendi iç dinamiklerimiz ile çözebiliriz” dedi.

Tören Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü ve Malazgirt folklor ekibinin gösterilerinin ardından izci ateşinin yakılması ile son buldu. NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri