Skip to main content

DTP Muş`ta miting düzenledi

Muş Haber Fotoğrafı

 Emine Ayna, yerel seçimlerin savaşın ve barışın seçimi olduğunu kaydederken Sırrı Sakık, “Valiler, Kaymakamlar ve Apoletliler istifa edip gelin seçime katılın, hodri meydan” dedi.

Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP), doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesindeki gezisi Muş’ta devam etti. Muş’ta il merkezi ile Bulanık ve Malazgirt ilçelerinde düzenlenen mitinglerde DTP Eş Başkanı Emine Ayna ve DTP’li milletvekilleri AKP’ye sert eleştirilerde bulundular.

Muş’ta partililere hitap eden DTP Eş Başkanı Emine Ayna, “yerel seçimler savaşın ve barışın seçimi olacaktır. AKP, CHP ve MHP’ye verilen oylar savaşa verilen oylardır. Başbakan dini istismar ediyor” dedi.

DTP İlimiz Milletvekili Sırrı Sakık yaptığı konuşmada, DTP’nin otobüsüne saldırılar olduğunu ve bunları kınadığını kaydederken, “istifalara daha birkaç saat var. Valiler, Kaymakamlar ve Apoletliler istifa edip gelin seçime katılın, hodri meydan” dedi.

DTP İlimiz Milletvekili Nuri Yaman ise, halkın ne bir torba kömüre ne de bir çuval makarnaya oylarını satmayacağını kaydederek, “Muş halkının ne kadar onurlu, gururlu olduklarını biliyorum” dedi.

Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP), doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesindeki gezisi Muş’ta devam etti. Muş’ta il merkezi ile Bulanık ve Malazgirt ilçelerinde düzenlenen mitinglerde DTP Eş Başkanı Emine Ayna ve DTP’li milletvekilleri AKP’ye sert eleştirilerde bulundular.

Sabah saat 09.30’da Malazgirt’te Belediye meydanında düzenlenen mitingin ardından Bulanık ilçesine geçen DTP’li milletvekilleri Bulanık Merkez camii yanın da partililere seslendiler. Daha sonra DTP’nin camları kırık olduğu için naylonla kapanan otobüsü ile il merkezine geçen DTP’li milletvekilleri, saat 14.30’da Belediye meydanında yaklaşık bin kişilik bir kalabalığa hitap ettiler.

Düzenlenen mitinglerde konuşan DTP Eş Başkanı Emine Ayna, yerel seçimlerin savaşın ve barışın seçimi olacağını belirterek, AKP, CHP ve MHP’ye verilen oyların savaşa verilen oy olduğunu söyledi. Emine Ayna, “Barış istemeyenler, demokrasiye karşı olanlar, kendi özgürlüğünden başka kimsenin özgürlüğünü tanımayanlar, kendisi dışında kimsenin varlığını kabul etmeyenler, bu kervanın halkla buluşmasını kaldıramadı ve içine sindiremedi. Bu kervana saldırdı. Bu saldırıların, bizlerin sizlerle kucaklaşmasını daha da büyüttü” dedi.

Ayna, “Birkaç ay sonra sandık başına gidip oy kullanacağız. O sandık başında vereceğimiz her bir oy irademiz, kendimiz ve özgürlümüz hakkında sizinde vereceğiniz, idarecilerinizin de vereceği kararı etkileyecek. Ya barış diyeceğiz ya savaş. Ya barışa oy vereceğiz, ya savaşa. Bu savaş ve barışın seçimidir. İster AKP, ister MHP, ister CHP. Kim olursa olsun DTP dışında hangisine oy verirseniz savaşa oy vermiş olursunuz. Kürt halkına sesleniyorum. Bu seçimde bir olmak, birlik olmak zorundayız. Bu seçimde vereceğimiz oy kendimize vereceğimiz oydur” dedi.

DTP Eş Başkanı Emine Ayna, sürekli olarak camiden çıkan Başbakan portresinin televizyonlara yansıdığını ve Başbakan’ın dini istismar ettiğini söyledi. Partililere hitaben konuşan Emine Ayna, “Bu akşam hepimiz televizyonlardan izleyeceğiz. AKP’nin Başbakanı camide namaz kılmış ve çıkıyor. Arkasında da bir basın ordusu. Namaz kılarak yine din istismarı yapıyor. Buradaki Müslümanlara sesleniyorum. Eminim ki içinizde imam da var, hacı da var, hocada vardır. Ben bunlara soruyorum eli kana bulaşanın namazı geçermi? Eli kana bulaşanın, ölüm kararları verenlerin, sadece kendi yaşamı için binlerce gencin ölümünün altına imza atanın namazı geçmez, Müslüman değildir” dedi.

DTP Muş Milletvekili Nuri Yaman ise gittikleri illerde yerel idarecilerin engellemelerine maruz kaldıklarını belirterek, “Bu idareciler bu iktidarların geçici olduğunu, on on beş yıl öncede ki ne Tansu Çillerler, ne Mesut Yılmazların kalmadığını ve bu düzen partisinin de bir gün bu halkın özgür iradesi ile silineceğini bilmelidirler. Bu idarecilerden hesap soracağımızı hatırlatırım” dedi.

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise, “Biz başbakana her alanda güvendik inandık. Belki bu çatışmaları bitirir diye. Başbakan barış içerisinde yarıştan bahsediyor ama DTP’nin seçim otobüsüne yapılan saldırının izlerini görüyorsunuz. Barış içerisinde yarış diyor ve sınır ötesi operasyonlar yapıyor. buradan sesleniyorum; Kürtlerin ve Türklerin çocukları üzerinde politik hesap yapmayın. Kendi çocuklarınıza Amerikalarda istikbal ararken, yoksul Anadolu çocuklarını bu dağlarda birbirlerine vurdurtmayın. MHP diyor ki ben Diyarbakır da AKP’liyim. CHP diyor ki ben Diyarbakır da aday çıkarmam. Sözüm ona bazı memurlar yasa dışı işler yapıyorlar. İster adı Vali, ister adı Kaymakam ister adı apoletli olsun DTP’ye karşı barikatlar oluşturuyorlar. Ortak aday çıkarmaya çalışıyorlar. buradan sesleniyorum. Hizmet etmek için buradasınız. Göreviniz ne ise ona uygın davranacaksınız. Aksi halde siyaset yapmak istiyorsanız Valiyseniz, kaymakamsanız, apoletli iseniz buyurun gelin hodri meydan.

Siz buraya AKP il ve ilçe başkanı olarak gelmediniz. Biz bunun hesabını sizden tek tek sorarız. Bunlar olurken insanlarımızın duygularını da istismar ediyorlar. Biri türbana karı olmasına rağmen çarşafa rozet takıyor. Biri de kömür dağıtıyor. Şimdi birinin yüzüne çarşafın birinin de kömürün karalığı o kadar çok yansımış ki. Bunlarla sonuç alacaklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar” dedi.
DTP heyeti geceyi Muş’ta geçirdikten sonra bugün Varto ilçesinde düzenlenecek mitinge katıldıktan sonra Muş’tan ayrılacakları bildirildi.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri