Malazgirt ilçesine bağlı beş çatak köyünde köylünün gübreliğinden sızan sular içme suyuna karışınca dördü öğretmen onaltısı öğrenci toplam 70 kişi tifo hastalığına yakalandı. Beş çatak köyünde şebekeli içme suyunun su boralarının çatlak olması ile köy meydanında, evlerin önünde biriken gübreleme suyunun yağmur suları ile birlikte içme suyuna karıştı.

Sağlık il Müdürlüğü Beş çatak köyünde su depolarının klorlama çalışması yaparak bütün köyü sağlı taramasından geçirdi. 147 Hane 1400 nüfuslu çatak köyünde Beş çatak ilk öğretim okulunda 308 öğrenci ve 17 öğretmen görev yapmakta Hasta olan 16 öğrenci ve 4 öğretmen ile köylülerin sağlık durumu iyi olduğu, köylülere köy meydanında hijyenik şartlarla ilgili bilgi verildi.

Sulara katmak için klor tablet dağıtıldı.Okullarda tüm öğrenci ile Köyde bulunan 1400 kişi sağlık taramasından geçirildi.

Tifo salgın Hastalığını doğrulayan Muş Valisi İbrahim Özçimen “şunları söyledi. İki gün önce Köylünün Gübrelerinden sızan, su yağmur suları ile birlikte çatlak olan su borularından köylünün içme suyuna karıştı.köyde öğrenci öğretmen ve köylü olarak toplam 70 kişi tifo hastalığına yakalandı. Bu insanlarımızı hemen sağlık il müdürlüğünce müdahale ederek tedavi altına aldık. Köydeki suları kontrol altına alarak su depolarını klorladık.vatandaş lardan yatan yok bütün köyde bulunanlar sağlık kontrolünden geçildi. Her şey kontrol altındadır.” Dedi. Haber / Fotoğraf : Mikail Gökarslan

 NULL