Malazgirt Cumhuriyet Meydanında düzenlenen mitinge DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, DTP Muş Milletvekilleri Sırrı Sakık ve Nuri Yaman, DTP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş ve partililer katıldı. Konuşmasının ilk bölümünü Kürtçe yapan Ahmet Türk, daha sonra konuşmasına Türkçe olarak devam etti. Hükümete yüklenen ve DTP’nin mecliste olduğu dönemde Kürtler için önemli kazanımlar elde ettiklerini dile getiren Türk, bu kazanımların devam edeceğini ifade etti.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bölgemizdeki tüm çalışmalarımız AKP’nin yalanlarını ve kandırmacalarını bertaraf etmek ve Kürt halkının sorunlarına çözüm bulmak içindir. TRT Şeş bizlerin Meclis’te olması ve yaptığımız mücadele sonucu açılmış ancak AKP bunu kendine mal etmek istemektedir. Kürtçe TV ile başlayan gelişmeler, anadilde eğitim ile devam edecektir. Bizler Kürt halkı olarak haklarımızı bugüne kadar savunduk ve kimseye baş eğmedik. Mücadelemiz tüm haklarımızı kazanana kadar devam edecektir. Başbakan Erdoğan, Kürt oylarına talip olduğunu söylüyor ve konuşmalarında “Benim şu kadar milletvekilim de Kürt” diyerek Kürt seçmenlerimizin akıllarını karıştırmak istiyor. Ancak Kürt halkı her zaman olduğu gibi oyunu yine kendisine verecek ve DTP’nin iktidarı için çabasını sürdürecektir. Biz burada sizlerden oy istemeye gelmedik. Biliyoruz ki Kürt kardeşlerimizin oyları zaten bizimdir. Biz buraya sizlerin yanınızda olduğumuzu ve özgürlük, demokrasi mücadelesinde hep birlikte olduğumuz mesajını vermeye geldik. Mart 2009 seçimlerinde herkes sandıktan kimin zaferle çıkacağını görecek ve Kürt halkı AKP’yi sandığa gömecektir.”

Ahmet Türk, mitingin ardından seçim bürolarını ziyaret etti ve partililerle bir süre sohbet etti. Geceyi Malazgirt’te geçiren Türk, bu sabah Bulanık ve Muş merkezde DTP tarafından düzenlenecek mitinglere katılacak.

 Topkan Haber Ajansı