MŞÜnün yanı sıra Çukurova Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi ve Bitlis Eren Üniversitesinden gelen amatör tiyatro gruplarının sahne aldığı festivalin ödül törenine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Erdoğan ve Genel Sekreter Harun Demir ile akademik ve idari personellerin yanı sıra misafir tiyatro grupları ile öğrenciler katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının, gençlerin kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımını artırmayı amaçlayan; sanatın çeşitli dallarında eser ve projeler ile gençlere ve çocuklara yönelik üretilecek eser ve projelerin hayata geçirebilmesini sağlayan destekleme programı olan GENÇDES kapsamında desteklenen Üniversitelerarası Tiyatro Festivalinde, toplam beş oyun sahnelendi.

Oyunları, Kongre ve Kültür Merkezinin farklı salonlarında sahnelenen festivalin ilk gününde MŞÜ Sinema ve Edebiyat Topluluğu Tiyatro Kulübünün, Biz Olmasaydık ve Çukurova Üniversitesi Tiyatro Kulübünün Karanlık İşler isimli oyunları seyirci ile buluştu. İkinci günün ilk oyunu Dicle Üniversitesi Tiyatrosu Tiyatro Kulübünün Bir Delinin Hatıra Defteri isimli oyunu olurken ikinci oyun, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Alegori Sanat Topluluğunun imzasını taşıyan Komeditasyon oldu. İkinci günün ve festivalin Yaw He He isimli son oyununu ise Bitlis Eren Üniversitesi Tiyatro ve Drama Kulübü sahneledi.

Jürisinde, Devlet Tiyatroları Dramaturgu Orhan Karataş, Devlet Tiyatroları Strateji Geliştirme Müdürü Levent Okutucu ve İstanbul Esenyurt Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rasim Aşının yer aldığı Üniversitelerarası Tiyatro Festivalinin galası ve ödül töreni de Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı.

Üniversitelerarası Tiyatro Festivalinin gerçekleşmesindeki emeklerinden ve katkılarından dolayı jüri üyeleri hediyelerini ve katılım belgelerini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Erdoğan ve Genel Sekreter Harun Demirin elinden aldı. Diğer ödülleri Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamella Aliyeva, Sağlık Spor Kültür Daire Başkanı Şükrü Çobanoğlu, Özel Kalem Müdürü Şakir Çetin ile Sinema ve Edebiyat Topluluğu Danışmanı Öğr. Gör. İbrahim Burçin Asna takdim etti.

Jürinin ödüle layık gördüğü isimler şunlar oldu:

En İyi Ekip: Çukurova Üniversitesi

En Başarılı Sahne Tasarımı: Bitlis Eren Üniversitesi

En Başarılı Yönetmen: Fırat Aykan (Muş Alparslan Üniversitesi)

En Başarılı Erkek Oyuncu: Mecnun Adakan (Bitlis Eren Üniversitesi)

En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu: Murad Fidan (Dicle Üniversitesi)

En Başarılı Kadın Oyuncu: Merve Arca (Çukurova Üniversitesi)

En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncu: Kinem İçier (Bitlis Eren Üniversitesi)

En Başarılı Giysi Tasarımı: Muş Alparslan Üniversitesi

Jüri özel ödüllerine ise şu isimler layık görüldü:

Umut Vadeden Erkek Oyuncular: Furkan Kafaf ve Metehan Bulut (Çukurova Üniversitesi)

Umut Vadeden Kadın Oyuncular: İrem Atahan (Çukurova Üniversitesi) ve Bergen Dağdagül (Muş Alparslan Üniversitesi)

Umut Veren Ekip: Alegori Sanat Topluluğu (Kilis 7 Aralık Üniversitesi)

 

Muş Manşet Gazetesi