Muş’un düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Damla Tiyatro Grubu sahne alarak izleyenleri büyüledi. Düzenlenen gecede ise bir ilke imza atılarak davetlilere Muş köftesi ikramda bulunuldu.

Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü bünyesinde bulunan Damla Tiyatro grubu 30 Nisan Muş’un Kurtuluşuna özel bir gece hazırladı. Bir önceki gün Halk Eğitim Merkezi salonunda düzenlenen gecede 2 perdelik tiyatro, türkü dinletisi ve Muş köftesinin ikramı herkesi hayran bıraktı. Hazırlanan başarılı geceye Vali Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Necmettin Dede, İl Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, İl Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, Muş Baro Başkanı Av. Zahit Söylemez, Şeker Fabrikası Müdürü Cumhur Mehmet Demirtaş, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Bülent Solmaz, Daire Amirleri ve çok sayıda tiyatro seven katıldı.

Muş’un yaşam tarzını ve Muş’a ataması yapılan memurların tedirginliklerini içeren tiyatro sahnesini büyük bir beğeniyle izleyen Vali Erdoğan Bektaş, bir tiyatro gösteriminin ancak bu kadar güzel olabileceğini söyleyerek, profesyonelce sergilenen tiyatro oyununa hayran kaldığını ve anlamlı olduğunu belirtti.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, düzenlediği muhteşem gece için bir kez daha ayakta alkışlandı. Halk Eğitim Merkezi tiyatro gurubunun gösterimi, izleyenler tarafından çok beğenildi. Sık sık alkış alan tiyatro gösteriminde 30 Nisan Muş’un kurtuluşuna yakışır bir gece oldu. Bir öğretmenin Muş’a tayin olmasıyla başlayan tiyatro gösterimi, daha sonra Muş halkının gelenek ve görenekleri işlenerek devam etti. İzleyenler tarafından sık sık alkışlanan oyunun bir bölümünde, Emniyet Müdürlüğünce Muş’u tanıtan slayt gösterimine de yer verildi. Slâyt gösterimini ilgiyle izleyen seyirciler, Muş’u tanıtan böyle bir slâyttın hazırlanmasını memnuniyetle karşıladılar. Oyunda verilen arada ise seyircilere ayran ve Muş köftesi ikramında bulunuldu. Oyunda Dede rolünde rol alan Mahmut Güven seyirciler tarafından beğenilirken, en çok alkış alan oyuncu oldu. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün büyük emek ve katkılarıyla sahneye konulan oyunun gösterimi için, birçok ilden tekliflerin geldiği de belirtildi.

Tiyatro gösteriminin sonunda sahneye çıkarak oyuncuları kutlayan Vali Erdoğan Bektaş, bu oyunun bu kadar kaliteli ve keyif vereceğini tahmin etmediğini, ancak oyunu izledikten sonra da hayranlık duyduğunu belirtti. Vali Bektaş, oyunda Dede rolünde olan Mahmut Güven’i de ayrıca tebrik etti. Oyunun yazarı ve yönetmeni Sinan Bulakçıbaşı; “30 Nisan Muş ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yılını coşkuyla kutladık. İlimizin kurtuluş kutlama programına istinaden Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz bünyesi altında bulunan Damla Tiyatro grubumuz kendi ilimizi konu edilen bir oyun hazırladık. Oyunumuzda esnaflarımız, Üniversite öğrencilerimiz, özel güvenlik ve eczacı karışımı diyebileceğimiz her dalda 19 kişi sahne aldı. Özellikle ana sponsorluğumuzu yapan Gözgrup Optik mağazalarına teşekkür ediyoruz. Bizlere katkılarını esirgemeyen Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş Beye, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İlhami Bayraktar, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Sayın Bülent Solmaz’a ve her türlü destek, katkı ve bizlerle sürekli aynı havayı tenefüz eden Sayın Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Cafer Büyüközer’e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sayın Cafer Büyüközer müdürümüz, zaman, mesai ve yorgunluk gözetmeden bizlerle beraber çalıştı. Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcılarımız, Halk Oyunları öğretmenimiz ve herkes destek verdi. Asıl bunlar bizi onurlandırdı. Emeği geçen ve katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Öte yandan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Cafer Büyüközer, düzenlenen tiyatro sahnesi, türkü dinletisi ve Muş köftesinin ikram edilmesinde büyük gayretlerin sarf edildiğini oyunun büyük beğeni topladığını belirterek Kocaeli Muşlular Vakfı ve Seda Sayan’ın Sabahların Sultanı programlarına davet edildiklerini söyledi.

 Muş`un Sesi Gazetesi