Alparslan 1 Barajı altında kalacak olan Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Gülçimen köyü kısmen sular altında kalırken baraj sularının dayandığı Erentepe beldesindeki vatandaşları da tahliye telaşı sardı.

Alparslan 1 Barajı’nda suların birikmesiyle birlikte çevredeki köyler de su altında kalmaya başladı. İlçede baraj nedeniyle Dokuzpınar, Okçular, Hoşgeldi köyleri tamamen sular altında kalırken, kısmen sular altında kalan Gülçimen köyü de boşaltılmaya başlandı. Erentepe beldesinde oturan vatandaşları da tahliye telaşı sardı. Telaşlı bir şekilde evlerindeki fazla eşyaları daha yüksek yere taşımaya başlayan Erentepeliler, DSİ’nin beldede bugüne kadar herhangi bir çalışması olmadığını bu nedenle evlerini yıkamadıklarını belirttiler.

Konuyla ilgili makamında açıklamalarda bulunan Erentepe Belediye Başkan Vekili Edip Aygün, suların belde sınırına dayandığı halde DSİ’nin bugüne kadar herhangi bir çalışmasının olmadığını iddia etti. Aygün; “Fatih mahallesindeki yaklaşık 300 ev baraj sularının altında kalacak. Ama DSİ bugüne kadar herhangi bir çalışma içine girmedi. Buradaki evlerin hiç biri DSİ tarafından tespit edilip numara vurulmuş değil. Vatandaşlar tespit edilmediği için evlerini yıkamıyorlar. Birkaç gün sonra Fatih Mahallesi tamamen sular altında kalmış olacak. Halk şu anda bir panik içinde eşyasını nereye götüreceğini bilemiyor. Her gün sular yükseliyor. Bu vatandaşların hali ne olacak, kimsenin sorduğu yok. Ne bir yerleşim yerleri var ne de gidebilecekleri bir yer. Vatandaşlara mahalleyi boşaltın diyorlar, ama nereye gideceklerini söylemiyorlar. Suların belde içine girmek üzere olduğunu defalarca DSİ yetkililerine bildirdik. Sular altına girecek evlerin parasını verin vatandaş başının çaresine baksın diye defalarca DSİ yetkililerini uyardık. Ama hiçbir ikazımızı göz önünde bulundurmadılar. Bizim de belediye olarak vatandaşlarımıza verebileceğimiz pek bir şey yok. Yetkililere sesleniyorum bu kadar da başıboşluk olamaz. Adeta bize ne haliniz varsa görün diyorlar. Hep sorun yok diyorlar, buyurun gelsinler vatandaşlarımızla konuşsunlar, sorun var mı yok mu yerinde görsünler. Mademki kamu yararına bir hizmet yapıyorsunuz o zaman bu halkı niye mağdur ediyorsunuz. Kimsenin bu halka hakkını vermeden zoraki boşaltmasını isteyemez, buna da hakkı olamaz. Bu insanların parasını verecek gücünüz yoksa ne diye barajın kapaklarını kapattınız” dedi.

Birkaç gün sonra evlerinin tamamen sular altında kalacağını belirten Mehmet Şirin Sagüt ise, “Halk şu anda bir panik içinde eşyasını nereye götüreceğini şaşırmıştır. Her gün sular yükseliyor. DSİ’nin herhangi bir çalışması yok. DSİ’nin bu konuda bize yardımcı olmasını bekliyoruz. Devletin bu konuda bize yardımcı olmasını işlerimizi kolaylaştırmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 Muş`un Sesi Gazetesi