Skip to main content

Sanat Her Yerde Sanat projesi

Muş Haber Fotoğrafı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce yürütülen Muşta Sanat Her Yerde Sanat projesi çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi. Proje kapsamında gençler tarafından hazırlanan Biz olmasaydık isimli tiyatro oyunu sahnelendi. Tiyatro oyununun yanı sıra Def, Gitar, Bağlama ve Keman kurslarında eğitim gören kursiyerler hünerlerini sergiledi.

Muş Kültür Merkezinde gerçekleştirilen tiyatro ve müzik dinletisi etkinliğine İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Mevlüt Doğan, proje sorumlusu Yüksel Alataş, projede görevli kurum personelleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra başlayan programın açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Mevlüt Doğan, projenin Şubat ayında başladığını ve bu süre içerisinde gençlere çeşitli alanlarda eğitimler verildiğini belirtti.

Doğan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak SODES kapsamında Muşta Sanat Her Yerde Sanat projesini yürütüyoruz. Projenin kabul edilmesinin ardından gençlerimizin bu projeden faydalanması için duyuruda bulunduk. Proje kapsamında tiyatro kursunda 60 kursiyere, def, bağlama, gitar ve keman kurslarımızda da 25er kursiyerimize 40 gün eğitim verildi. Kurs süresince gençlerimizin geliş ve gidişleri için servis imkanı sağlanırken günlük iaşelerini de karşılıyoruz. Toplamda 160 kursiyerimizin faydalandığı bu projede gençlerimizin sosyal ve kültürel yönlerini geliştirmeyi amaçladık. Gençlerimiz için faydalı bir proje olduğunu umut ediyorum. Muşta Sanat Her Yerde Sanat projesinde emeği geçen herkese teşekkür eder, saygılar sunarım dedi.

Şube Müdürü Doğanın konuşmasının ardından tiyatro dalında eğitim gören kursiyerler Biz Olmasaydık isimli tiyatro oyununu sahnelediler. Muş Şehir Tiyatrosu oyuncularından Fırat Aykan ve Onur Şemsettin Seyitoğlunun yazıp yönettiği oyunda, ilimize ait olan Yemen Türküsünün hikayesi anlatıldı. Oyunda İngilizlerle Yemende savaşan Osmanlı kuvvetlerine Anadolunun her tarafından olduğu gibi Muştan da binlerce vatanseverin katıldığına vurgu yapılarak oraya gidenlerin büyük bir kısmının dönmediğine dikkat çekildi. Bu yaşanılanların ardından Yemen Türküsünün yazıldığı ve söz konusu türkünün Muşa ait olduğu belirtilen oyunda, izleyiciler duygu dolu anlar yaşadı. Performansları ile profesyonel tiyatro oyuncularını aratmayan kursiyerler, vatandaşların takdirini kazandı.

Tiyatro oyunun ardından düzenlenen kokteylde, davetlilere yiyecek ikramı yapılırken def, bağlama, gitar ve keman kursunda eğitim gören kursiyerler de hünerlerini sergiledi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri