Skip to main content

Ferzende Zeus’a Karşı adlı oyun sergilendi

Muş Haber Fotoğrafı

Bugüne kadar birçok sosyal ve kültürel faaliyetin altında imzası olan Damla Sanat ve Kültür Merkezi Derneği, yeni bir tiyatro oyunuyla izleyicisiyle buluştu. Antik çağda geçen komedi türündeki Ferzende Zeusa Karşı oyunla sahne alan oyuncular, Cumartesi günü saat 11.00 itibariyle ilk gösterimi minik öğrenciler için yaptılar. Dekor, kostüm ve oyunculuklarıyla çok başarılı bir çalışmaya imza atan dernek üyeleri, minik öğrencilere tiyatro keyfi yaşatmayı başardı. Oyunun ardından tiyatro ekibi ve öğrenciler hatıra fotoğrafı çektirdi. Usta Tiyatrocu Deniz Sinan Bulakçıbaşı yönetimindeki tiyatro ekibi, ikinci oyununu ise yine Muş Öğretmenevi Konferans Salonunda saat 19.00 itibariyle tekrar sahneledi. Büyük bir tiyatro sever grubunun izlediği oyun, büyük beğeni aldı. Osmanlı akıncısı Ferzende ile Roma dönemi tanrıçası Zeus arasında geçen ve diğer oyuncuların da başarılı performansıyla sahnelenen oyunun sonunda izleyicileri selamlayan tiyatro ekibi için salondan büyük bir alkış yükseldi.

Oyunun ardından oyunla ilgili açıklamalarda bulunan tiyatro severler, bugüne kadar birçok başarılı çalışmaya imza atan Damla Sanat ve Kültür Merkezi Derneğinin yine kendisine yakışan bir projeyle karşılarına çıktığını belirttiler. Sosyal sorumluluk alanında da özellikle eğitime büyük katkı sunan derneğe teşekkür eden izleyiciler, başarılarının devamı dileklerinde bulundular.

Dernek üyesi ve tiyatro oyuncusu Halis Karul da yaptığı açıklamada, Damla Sanat ve Kültür Merkezi Derneğinde yaklaşık iki yıldır bulunmaktayım. Bugüne kadar dernek bünyesinde birçok faaliyette bulundum. Bu oyunumuz iki seans halinde sahneliyoruz. Önce küçük öğrenci kardeşlerimizle bir araya geldik, ardından da akşam gösterimiyle yetişkinler için sahneledik dedi.

Köy okullarındaki öğrencilere yönelik faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden Karul: Haftada en az bir defa köy okullarına gidiyoruz. Orada köy okullarındaki öğrenci kardeşlerimize eğitim malzemesi yardımında bulunup kendilerine animasyon gösterileri sunuyoruz dedi. Derneğin başarılı oyuncularından İlyas Asya ise dernek olarak sosyal ve kültürel faaliyetlere ara vermeden devam ettiklerini kaydetti. Böyle bir organizasyonda yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Asya, daha birçok projeyle halkın karşısına çıkacaklarını belirtti.

Uzun yıllardır tiyatro ile uğraşan başarılı oyuncu ve aynı zamanda Damla Sanat ve Kültür Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Sinan Bulakçıbaşı, Ferzende Zeusa Karşı adlı oyunlarına destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı ile oyuncu ve kostüm bakımından kendilerinden desteklerini esirgemeyen Güzel Sanatlar Lisesine teşekkür etti. Bulakçıbaşı, çalışmalarıyla ilgili olarak: Bu derneği 7 yıldır kurduk ancak 199 yılından beri tiyatroda topluluk olarak devam ediyoruz. Biz hem müzik, hem tiyatro hem de köy okullarına yardım alanlarında çalışmalar yürütmekteyiz. Derneğimizi kurduğumuz günden bu yana 7 yılda tam 10 proje uyguladık. Bu 11. projeydi. Kültür ve Turizm Bakanlığı kapsamında Tahsin Saraçı Anma Gecesi, tiyatro oyunları, 22 dilde şarkı etkinliği gibi çalışmalar yaptık. Bunların yanı sıra il dışında da tiyatro ve müzik etkinliklerimiz oluyor. Trabzon, Malatya gibi illere gittik. Ferzende Zeusa Karşı oyunumuzda yine bakanlık destekli bir oyun. Bu oyunda bizim bir kahramanımız var; Huan Sebastian Ferzende. Ferzendenin antik çağda 12 tanrı ile mücadelesini anlattık. Burada bir komedi oyunu sahneledik. Burada Ferzendenin bir savaşı var ancak bu savaş aynı zamanda ülkemizin bir savaşıdır. Ülkemizin karşılaştığı küresel güçlerle, lobilerle, ülkemize zarar veren güçlerle bir savaşı anlattık. İyi de bir oyun sahneledik diye düşünüyorum. Önümüzdeki yılın taslağı da hazır. Ferzende Zeusa Karşı Mısır adlı bir oyun sergileyeceğiz önümüzdeki yıl dedi. Oyun için büyük paralar harcandığını da kaydeden Bulakçıbaşı: Bu oyunumuz için dekora 12 bin lira harcadık. Bakanlığımızın bize 8 bin lira desteği oldu. Bunun yanı sıra kostümü, ulaşımı gibi masraflarımız da var. Burada bize destek sağlayan Güzel Sanatlar Lisesine tekrar teşekkür ediyorum. Oyunumuz için aldığımız bu dekorları okula bağışlayacağız dedi. Konuşmasında son olarak köy okullarına yönelik yardım kampanyalarına değinen Bulakçıbaşı: köy okullarında okuyan öğrencilerimizin eğitimlerine katkı sunmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Onlara kırtasiye malzemeleri yardımında bulunuyoruz. Ayrıca animasyon gösterileriyle onlara keyifli anlar yaşatmaya çalışıyoruz. Bu anlamda sosyal sorumluluk çalışmalarımıza devam edeceğiz ifadelerini kullandı.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri