İl Genel Meclisi dün yaptığı toplantıda. sıradışı bir Kaymakam davranışı ile karşı karşıya geldi. 2008 yatırım programı hazırlıkları çerçevesinde. Korkut Kaymakamı Ali Edip Budan’ı ağırlayan meclis. Kaymakamdan beklemediği yanıtlar aldı. Diğer İlçe Kaymakamları gibi kolunun altında dosyalarla meclise gelmeyen kaymakam Budan; “ben icraat adamıyım, kaynağı görmeden proje hazırlığına girmem” dedi.

2008 Yatırım Programları görüşmeleri çerçevesinde Korkut Kaymakamı Ali Edip Budan, İl Meclis toplantısına gelerek üyelere hitap etti. Korkut Kaymakamından eksikler için dosya hazırlamasını bekleyen meclis, umduğunu bulamadı. Kürsüden Meclis Üyelerine seslenen Korkut Kaymakamı Ali Edip Budan; “İlçede göreve yeni başladım. İlk gördüğüm eksiklerden birisi Karakale’de bir Sağlık Ocağının bulunmamasıdır. Bunun yanında, yine Kosor Bölgesi diye tabir edilen yerde de aynı sorun göze çarpan eksikliklerdendir. Bugün ben size kolumun altında dosyalar ile gelmedim. Ben icraat adamıyım. Kaynağı görmeden harekete geçmem. Bakın, Kosor Bölgesi denilen yerde stabilize çalışması başlattık. Tabi bu geç kalınmış bir çalışmadır. Şu anda yağmur nedeniyle bu çalışmalara iki günden bu yana ara verdik. Ben işimin başında olmayı seven bir insanım. Kosor Bölgesi için yapılan çalışmayı takip ediyorum. Bunun için oraya birini görevlendirdim. O görevli, o yola serilen malzemenin kaç kamyon olduğunu rapor halinde bana veriyor. Ben ne iş yaptığımı görmek zorundayım. Oraya kaç kamyon malzeme döküldüğünü bilmek zorundayım. Bu nedenle, şunu söylemek istiyorum. Ben işimin takipçisi olurum” diye konuştu.

BİZİM İŞİMİZİ BİZE BIRAKSINLAR

Meclis üyelerine hitaben yaptığı konuşmada büyük takdir toplayan sıradışı Kaymakam Ali Edip Budan; “herkes kendi işini bilmeli. Kaymakamlar kadar paranın nereye harcanacağını kimse bilmez. Bize para aktarılsın, biz gerekeni yaparız. Biz Özel İdareden sadece teknik eleman desteği istiyoruz. Teknik eleman, yapılacak yolun keşfini yapsın, kontrollüğünü ve hak edişini takip etsin, biz başka bir şey istemiyoruz. Biz Özel İdareyi istetmede bırakmak zorundayız. Özel idare bizim elimizde müteahhide karşı koz olmalı” dedi. Budan; “suyu götürüyoruz, peki kanalizasyonu neden yapmıyoruz. Bir köye suyu götürüp, bir yıl içinde de kanalizasyonu götüremezseniz, siz o köye en büyük kötülüğü yaptınız demektir. Eğer suyun gideceği bir kanalizasyon yoksa, köyde hastalıklara davetiye çıkartıyorsunuz demektir” dedi.

SİZ HANCISINIZ

Korkut Kaymakamı Ali Edip Budan; “Kaymakamlık icra makamadır. Ben burada yolcuyum, ama meclis üyeleri hancıdır. Bizler burada hizmetimizi yaptıktan sonra başka bir yere gideceğiz. Ama burada kalacak olanlar meclis üyeleridir. Şu anda benim kadar Korkut milliyetçisi bir insanı bulamazsınız. Bizler görev aldığımız yerin milliyetçisi olmak zorundayız. Benden kral Korkutlu birini göremiyorum, göremem de. Biz burada hükümetin, devletin temsilcisiyiz, ayna zamanda halka hizmet eden bir makamdayız. Benim programla ilgili sunacak hiç bir şeyim yok. Benim kağıtla işim olmaz. Ben icraat adamıyım. Ben gözümle görmediğim işi yapmam. Bize para aktarılırsa, onu hizmet olarak en güzel şekilde halkımıza aktarmayı da en iyi bilen kişiyim” diye konuştu.

İŞİMİ SAĞLAM YAPARIM
Konuşmaları ile meclis üyelerinin takdirini kazanan Kaymakam Budan; “bana geçenlerde bir öğretmen arkadaşım gelerek tuvalet taşı almak için benden yardım istedi. İstediği tuvalet taşının bedeli en çok 100 YTL’dir. Biz daha tuvalet taşını alamıyorsak, neyi konuşmamız gerekli. Bunun için icraata gerek var. Benden şu anda proje bekleyin. Ben projenin yapılmasına kanat getirmez isem, bunu hazırlamam. Bana para aktarılırsa size o zaman yüzlerce proje hazırlarım. Şu an üç encümen arkadaşımız Korkut’u benden iyi biliyor. Fakat altı ay sonra benden iyi bilemezler. Encümenleri bırakın, hiç kimse benden iyi bilemez. Çünkü benden iyi biri orayı bilirse ben Kaymakam değilimdir. Bu benim görevim” dedi. Budan, Özel İdare kaynakları ile sizden istediğim demir, çimento ve boru almanız. Biz hizmet birliklerinde bunu alamıyoruz. Siz bunu alırsanız, biz suyu köye getirdikten sonra, bu malzemeleri de köy muhtarına veririz, o da imece usulü kanalizasyonu yaptırır. Bu şekilde de köydeki iki işimizi aynı anda bitirmiş oluruz” diye konuştu. Muş Ovası
 NULL