Skip to main content

Fidanlar dikilmeye başlandı..

Muş Haber Fotoğrafı

Çevre ve Orman Müdürlüğü 400 bin fidan ekerek, ülke genelindeki ağaçlandırma etkinliklerinde, biz de varız diyor. Dün havanın yağışlı olmasına rağmen, yapılan ağaçlandırma çalışmaları ilgi gördü. Kötü hava şartlarına rağmen dün yüzlerce fidanın dikimi yapıldı. Çevre ve Orman Müdürlüğnün merkezde başlatmış olduğu ağaçlandırma seferberliği 80. Yıl Hatıra ormanında fidanların dikilmesiyle başlandı. Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ağaçlandırma çalışmalarına Vali Yardımcısı Okan Leblebicier, İl Çevre ve Orman Müdürü Rıfat Nehir, kurum çalışanları ve çok sayıda öğrenci katıldı. Havanın yağışlı olmasına rağmen 80. Yıl Cumhuriyet Hatıra Ormanına yüzlerce fidan ekildi. İl genelinde ağaçlandırma çalışmaları başlatılırken, Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri tarafından ağaçlandırma çalışmalarının il geneli bir çok yerde yapılacağı belirtildi.

Ağaçlandırma çalışmalarına katılan tüm katılımcılara teşekkür dileklerini ileten Çevre ve Orman Müdürü Rıfat Nehir konu ile ilgili açıklama yaparak “Başlatmış olduğumuz ağaçlandırma seferberlik programına katılan herkese teşekkür ediyorum. Topraklarımızın büyük bir kısmı çölleşme ve erozyon tehdidi altında bulunmaktadır. Bunun için ülkemizde ağaçlandırma ve erozyon kontrollü çalışmalarının yapıldığı herkes tarafından bilinmektedir. Bu maksatla 1995 yılında Kamu Kurum ve Kuruluşları ile gerçek tüzel kişiler tarafından yapılacak. Ağaçlandırma ve erozyon kontrollü çalışmalarına ait esas ve usulleri düzenleyen 4122 sayılı Milli ağaçlandırma, erozyon kontrolü seferberlik kanunu yürürlüğe konulmuştur. Başbakanlığımızın ağaçlandırma seferberliği genelgesi 1 Kasım 2007 tarih ve 26687 sayılı resmi gazetede yayınlanmıştır. Çevre ve Orman Bakanlığı bu alanda ülkemizde yapılacak çalışmaların odağında bulunmaktadır. Tarım topraklarımızda çoraklaşma, orman ve mera alanlarımızdaki tabi yapının bozulması ile yanlış arazi kullanımı toprak kirliliği ve daha önemlisi ülke topraklarımızın yüzde 86’lara varan kısmın da erozyon ve toprak kaybının var olmasıdır. Bu sebeple gerçekler ülkemizin ve ilimizin çölleşmeden etkilenme ihtimalinin yüksek olduğunun önemli göstergeleridir. İlimizdeki çölleşme ve kuraklığın ortadan kaldırmak veya uzatmak için bütün kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve halkımızın güç birliği oluşturmalıyız. Ağaçlandırma seferberliğine katkı yapmaya davet ediyoruz. İlimizde yapılacak en büyük hizmetlerden biri fidan dikilerek “erozyona dur” denilmesidir. Bu heyecan ve ruhu herkesin yaşaması gerekir. Ormansız toprak sel, göç, susuzluk, fakirlik ve açlık demektir” diye konuştu.

Ağaçlandırma çalışmaları, önümüzdeki günlerde de, İlimizin çeşitli bölgelerinde devam edecek. Bu çalışmalarda 400 bin fidan dikimi yapılacak. Muş Ovası

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri