Taşımalı Eğitim kapsamında farklı okullara taşınan öğrencilerin güvenliklerini ve alınan tedbirleri görüşmek üzere, Korkut İlçe Emniyet Müdürlüğü toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

2017 Eğitim Öğretim yılında taşımalı ortaöğretim ve ilköğretim kapsamında öğrenci servislerini kullanan şoför, yüklenici ve taşımalı okul müdürleri ile bir araya gelindi.

Toplantıya Korkut İlçe Kaymakamı Abdulgani Mağ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak, İlçe Emniyet Amiri Hakan Narlıoğlu, İlçe Garnizon Jandarma Komutanı Erkan Özgür, Okul Müdürleri ve öğrenci taşıma işi yapan servis sürücüleri katıldı.

Toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak tüm katılımcılara iyi dilek ve temennilerle konuşmasına başladı.

Öğrenci taşıma işinin normal bir taşıma işi olmadığı, bu taşıma işinde öğrencilerin taşındığını, şoförlerin ve okul müdürlerin daha dikkatli olmasını gerektiğini kaydeden Budak, taşıma ile eğitimin bir arada sorunsuz yürütülmesini söyledi.

Özellikle öğrencilerin güvenli bir şekilde evlerinden okullarından alınmalı, garaj ve çarşıdan alınmamasına, hiçbir sebeple yolcu taşınmamasına dikkat çeken Budak, taşıma sırasında öğrenci güvenliği için tüm öğrencilerin emniyet kemerini takması gerektiğini söyledi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden onay alınmadığı sürece şoför değişikliği yapılmamasını dile getiren Budak, özellikle akşam dönüşlerinde okullar farklı saatlerde çıktığı için araçlar arası öğrenci değişikliği yapılmamasını hususunda uyarılarda bulundu.

Taşıtlarda yönetmelik hükümleri gereği görüntü ve müzik sistemleri taşıma hizmeti sırasında kullanılmaması, koltuk sayısından fazla öğrenci kesinlikle taşınmayacağını ifade eden Budak, uygun olmayan bir dil ile iletişim kurulmamalıdır. Öğrenciden kaynaklanan bir olumsuzluk olması halinde öğrencinin okul idaresine bildirilmesi gerekmektedir. Önümüzdeki yıl tüm araçlarımızda araç içi ve araç dışını gösteren çift yönlü kamera şartı geleceğine, GPS zorunluluğu getirileceğine değinildi. Arka koltukların boş olması durumunda araç önündeki koltukta öğrenci oturmayacaktır. Araçlar öğrencileri sabah ve akşam zamanında alacaktır. Araçlar karayolları ve trafiğin belirttiği hız limitlerinin dışına çıkmayacaktır. Araç listesinde olup da araçla gelip gitmeyen öğrenciler varsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bilgi verilecektir. İlçe merkezinde kalıp sadece Pazartesi ve Cuma günleri araçla gelip giden öğrenci varsa bu öğrencilerinde Milli Eğitim İlçe Müdürlüğüne bildirilmesi gerekiyor diye konuştu.

Taşıma kapsamında bulunan öğrencilerin, servis şoförlerine birer emanet olduklarına dikkat çeken Buda daha sonra şunları söyledi: öğrencilerimizin can güvenliği bizler için çok önemlidir. Sizler de birer babasınız, tıpkı üzerlerine titrediğiniz çocuklarınız gibi taşıdığınız öğrencilerimizin üzerine de titreyip, onları gözünüzü korur gibi korumanızı istiyoruz. Zira onlar sizlere verilmiş birer emanettir. Kurallara, talimatlara kesinlikle uyulacak, yine hiç bir servis şoförümüzün okul idarelerine mazeretini iletmeden aracını ikinci bir şahısa vererek taşıma yapmasına müsamaha gösterilemeyecektir.

Toplantı daha sonra soru cevap bölümüyle tamamlandı.

 

Muş Manşet Gazetesi