Muş’un Korkut ilçesinde yaşayan 14 yaşındaki Miyeser Kalkan, ailesi tarafından okumasına izin verilmeyince evinden kaçıp Bitlis’in Güroymak İlçe Milli Eğitim Müdürü Felemez Yaşar’a sığındı.

Ablasıyla birlikte Güroymak Milli Eğitim Müdürü Felemez Yaşar’la görüşen Miyeser Kalkan, okumak istediğini fakat ailesinin buna izin vermediğini belirterek, “Ben okumayı çok seviyorum. 5’inci sınıfı bitirdim ama ondan sonra ailem izin vermedi. Basından Güroymak Milli Eğitim Müdürü Felemez’in okumak isteyen genç kızlara yardım ettiği yönündeki haberleri sürekli takip ediyordum. Ailemi ikna edemeyince tek çareyi Bitlis’e gitmekte buldum. Otobüse binip Güroymak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geldim. Beni okutmalarını istiyorum” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Feremez Yaşar, Miyeser Kalkan’a gerekli yardımın ve desteğin verileceğini belirterek, “Başka il, ilçe ve köylerden aynı durumda olan genç kızlarımız bizden yardım istiyor. Biz de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu durumdaki genç kızlarımızın okumaları için elimizden geleni yapıyoruz. Bu genç kızımıza da her türlü yardımı yapacağız” dedi.

1996 yılında 6 kız çocuğunun eğitim gördüğü Güroymak’ta şu anda 124 kız öğrencinin bulunduğunu belirten Yaşar, “Ben Güroymak ilçesine geldiğimde sadece 6 kız çocuğu vardı. Onlar da genelde müdür ve memurların kızlarıydı. Kız çocuklarının okutulması için büyük çabalar gösterdim. Köy köy, ev ev dolaşıp aileleri ikna ettim” şeklinde konuştu. NULL