Muş Alparslan Üniversitesi’nde 2007-2008 eğitim-öğretim yılının açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Muş Eğitim Fakültesi salonunda düzenlenen törene, Muş Vali Yardımcısı Yaşar Güneş, Fırat Üniversitesi Rektörü ve Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Muz, Muş Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nejdet Çatalbaş, İl Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Eyüp Bölük, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Ertaş, kurum amirleri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı’nı müteakip konuşma yapan Muş Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nejdet Çatalbaş,

üniversitelerin illere ekonomik ve sosyal açıdan büyük katkılar sağladığını kaydetti. Çatalbaş, “Üniversiteler özgür ve bilimsel düşüncelerin doğduğu, büyüdüğü ve yeşerdiği yerler olarak bilinirler. Bilim ve sanatın üretildiği insanların çağdaş bilgi ve becerilerle donatıldığı üniversiteler, fonksiyonlarını sürdürebilmek için sürekli bir gelişim değişim içerisinde olmak zorundadırlar. Aksi halde gelişime ayak uydurmayıp yenilenemeyen ve dönemine uygun öğretim veremeyen üniversiteler başarısız olmaya mahkumdurlar” dedi.

Törende konuşan Fırat Üniversitesi ve Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Muz, Muş’ta üniversite kurulmasıyla şehrin gelişip kalkınacağını belirterek, bu konuda Muşlular’ın önemli bir çabalarının söz konusu olduğunu kaydetti. Üniversitelerin şehrin sosyal, kültürel ve iktisadi bakımdan en işlevsel kurumları olduğunu dile getiren Muz, “Bir ülkenin kalkınmasında milli birlik ve beraberliğin öneme herkesçe malumdur. Sevginin olmadığı yerde başarılı olmak bir yana ot bile yeşermiyor.

Kalkınma yolunda bugün en çok ihtiyacımız olan şey milli birlik ve beraberliğimizdir. Bunun tek yolu Atatürk milliyetçiliğidir. Onun fikirlerinin rehberliğinde dünya uygarlığının medeni bir milleti olmak için gece gündüz çalışmalıyız. Anadolu coğrafyasında onurlu bir biçimde yaşamanın başka yolu yoktur” dedi.

Düzenlenen tören, Prof. Dr. İbrahim Yılmaz Çelik’in ‘Atatürk ve Türk Gençliği’ konulu ilk dersi anlatmasıyla devam etti. Ardından derslik binalarının temsili olarak açılışının yapılması için kurdele kesimi yapıldı. NULL