Muş’un Korkut ilçesine bağlı Tan köyündeki kadınlar koyunları sağmak için aşırı sıcaklara rağmen her gün kilometrelerce yol yürümek zorunda kalıyorlar.

Muş’un Korkut ilçesinin Tan köyünde yaşayan kadınlar her gün koyun sağımı için yaylaya gidip gelmek için yaklaşık 15 kilometre yol kat etmek zorunda kalıyorlar. Yaz mevsimi olması sebebiyle yaylada bulunan koyunlarını sağmak için her gün kilometrelerce yol yürüyen kadınlar, sağdıkları sütleri bidonlara doldurarak sırtlarına alıp, evlerine dönüyorlar.

Her gün iki defa hayvan sağımı için kilometrelerce yol yürüdüklerini söyleyen kadınlar, zor şartlar altında yaşamlarını sürdürdüklerini kaydettiler. Koyun sağmanın bir meslek olduğunu ancak koyunların uzakta olması sebebiyle yürürken zorluk çektiklerini belirten Zeynep Söylemez isimli kadın, “Koyunlarımızın süt sağımı için her gün köyün 7 kilometre ötesindeki Tan Deresi’ne geliyorlar. Köylü kadınlar da toplu halde bu bölgeye gidip koyunlarını sağıyorlar. Öğlen ve akşam olmak üzere iki defa koyun sağımına gidip gelerek yol kat etmek zorundayız. Sağdığımız sütleri bidonlara doldurup sırtımızla taşımak zorunda kalıyoruz. İşimiz oldukça zor oluyor ama mecburen yapmak zorundayız” şeklinde konuştu.
 Topkan Haber Ajansı