Karakale Beldesi’nin üst kısımlarında bulunan ve yerinden oynayan kayalar çevresindeki evleri ciddi ölçüde tehdit ediyor Muş’un Korkut İlçesi’ne bağlı Karakale Beldesi’nin üst kısımlarında bulunan kayaların tehdit ettiği evlerin boşaltılması için ev sahiplerine tebligat dağıtıldı.

Evlerini boşatmalarının mümkün olmadığını ve evlerini boşatmaları halinde kalacak başka yerlerinin olmadığını söyleyen vatandaşlar, kendilerine ev verilmesi halinde evlerini terk edeceklerini söylediler.

Beldenin ismini aldığı ‘Karakale’ çevresinde bulunan evleri tehdit ediyor. Beldenin en yüksek tepesi olan ve ‘Karakale’ olarak bilinen tepede yerinden oynayan kayaların kopması halinde büyük bir facianın yaşanması kaçınılmaz görünüyor. İl Bayındırlık Müdürlüğü tarafından bölgeye afet konutu yapılmasına rağmen şimdi bölgenin boşaltılması için karar çıkmasına bir anlam veremediğini söyleyen vatandaşlar, oldukça zor durumda olduklarını söylediler.

Evlerinde oturmaktan korktuklarını ve sorunlarına çözüm bulunması gerektiğini söyleyen Karakale Beldesi Merkez Mahallesi Muhtar Vekili İzzettin Turcan, yetkililerden yardım beklediklerini söyledi. Kendilerine evlerin boşaltılması için tebligat yapıldığını açıklayan İzzettin Turcan, “Beldemiz ciddi bir tehdit altındadır. Kale olarak tabir edilen tepede kocaman kayalar bulunmaktadır. Ancak bu yıl kayaların yerinden oynadığını ve özellikle çok büyük bir kayanın her an için beldeye yuvarlanabileceğini tespit ettik. Şu anda kayması an meselesi olan kaya beldeye yuvarlanırsa beraberindeki birçok kaya da aşağıya yuvarlanır. Bu da bir faciaya yol açar. Bu söz konusu tepenin eteğinde 60’a yakın ev bulunmaktadır. Bu tepeden gelecek olan kayalar evleri ezip geçer. Allah korusun böyle bir şey olursa kayaların isabet edeceği evden bir tek canlı bile kurtulmaz” dedi.

Oldukça zor durumda olduklarını söyleyen ve ilkabahar olması sebebiyle vatandaşların evinde oturmaktan korktuğunu söyleyen Karakale Belediye Başkanı Alamettin Artan, “Bu konu ile ilgili olarak ilk olarak Sivil Savunma Müdürlüğü gelip inceleme yaptı. Ardından Bayındırlık Müdürlüğü’nden gelen bilirkişiler bir rapor hazırlayarak tehlikeyi tespit etti.

Şu anda Jandarma tarafından tehdit altında bulunan evlerin boşaltılması için tebligat yapıldı. Ancak vatandaşımız şu anda evleri boşaltamıyor. Çünkü vatandaşın başka yerde ev yapacak maddi durumu yok. Bazı vatandaşlarda elindeki avucundakini buraya harcayıp kendisine ev yapmış. Şimdi buradan çıkarsa gidecek bir yeri yok. Bayındırlık tarafından bu bölgeye yapılan deprem konutu var. Şimdide bu bölgenin tehlikeli olduğu söyleniyor. Vatandaşımız çok zor durumdadır” dedi. Haber / Fotoğraf: Mikail Gökarslan

 

 NULL