Muş’un Hasköy ilçesine bağlı Gökyazı İlköğretim okulu 4 üncü sınıf öğrencileri 2006 yılı Türkiye genelinde 4 üncü olurken,il birinciliğini ise 3 yıldan beri hiçbir okula kaptırmamış.Gökyazı ilköğretim okulunun 8 öğrencisi ise il genelinde birinci,üçüncü,dördüncü,altıncı 7 inci 8,12 ve 13 üncü olmuşlar. 4 üncü sınıflar l4 Mart 2007 tarihinde yapılan Türkiye geneli deneme sınav sonuçları önümüzdeki hafta içersinde açıklanması beklenirken,bu yıl ikinci olacaklarına kesin gözü ile bakılıyor.

Gökyazı İlköğretim okulu 4 üncü sınıfında öğrenim gören Abdulah Dinçer 3 yıldan beri il birinciliğini kimseye kaptırmazken,ayağındaki kara lastik dizlerindeki yama ve 12 kişilik ailesi ile birlikte tek odada hem ders çalışıyor,hem televizyon izliyor hem de aynı odada yatıyorlar. İl birincisi Abdulah Dinçer’in en büyük emeli ise evinde müstakil bir çalışma odasının olması.

Sınıfın başarısının temel kaynağı ise 3,5 yıldan beri aynı okulda aynı öğrencilerin eğitimini,öğretimini sürdüren sınıf öğretmeni Erol Kurban,Erol öğretmen başarının sırrında öğretmenin eğitim süresince izin ve rapor kullanmadan öğrencileri ile uyum içersinde çalışmakta buluyor,Cumartesi ve Pazar günleri de öğrencilerine okulda kurslar veren Erol öğretmen her bir öğrencinin bir eğitim döneminde 3500 soru çözdüklerini,”söyledi.

Okul müdürü celal Yıldız’da “okulda 420 öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek,17 öğretmenle eğitim ve eğitimin yürütüldüğünü okulda su ve kaloriferin olmadığını,bir kısım eksikliklere rağmen eğitim ve öğretim seviyesinin yüksek olmasının sevindirici olduğunu,okulun haftanın 7 gününde de açık olduğunu öğretmen öğrenci ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde yürütüldüğünü,8 inci sınıfı bitirip Şehirde lise ve dengi okula giden öğrencilerinde öğretmenler tarafından takip edilerek izlendiğini okuldan mezun olup Liselerde öğrenim gören öğrencilerin okuldaki en başarılı öğrenciler olduğunu”belirtti.

İl genelinde 4 üncü sınıflar arası il üçüncüsü olan Songül Aydın”da 11 kişilik aile fertleri ile aynı ortamda oturup,ders çalıştığını,ders çalışma zamanın çoğunu okulda geçirdiğini,doktor olmak istediğini söyledi.

Gökyazı İlköğretim Okulu 4 öncü sınıfında eğitim ve öğretim gören 25 öğrenciden 21 inin deneme sınavlarına sürekli katılarak başarıdan başarıya koştukları,hepsinin bir ortak özelliği de evlerinde kış nedeniyle tek odada ders çalışıp,ayaklarında kara lastik,yamalı pantolonları ile eğitimlerini sürdürmeleri,bu öğrenciler in yine ortak özelliklerinden biri de ne ayaklarındaki kara lastik,nede giydikleri yamalı pantolon onların başarılarına engel olamaması.

Ülkemin 4 üncü sınıflar arasında başarıları ile 4 üncü olan Gökyazı İlköğretim okulundaki bu öğrenciler gerçekten yardıma muhtaç,okullarımızda Erol öğretmenlere muhtaç. Haber / Fotoğraf: Mikail Gökarslan

 NULL