Korkut`un Kapılı köyünde içme suyu sıkıntısı had safhaya ulaşınca iftardan sahur saatine kadar tek çeşme başında beklemek zorunda kalan kadınlar uzun kuyruklar oluşturuyor.

200 hane ve 2 bin nüfuslu Kapılı köyünde yaşanan içme suyu sıkıntısı özellikle köylü kadınlara büyük zorluklar yaşatıyor. 2 çeşmeden 1’inin kuruması nedeniyle tek çeşmeye kalan köylüler, su uğruna geceyi sırada bekleyerek geçiriyor. Kapılı köyünde gündüzden su kuyruğuna giren kadınlar, iftar saatine kadar su alamayınca sıralarını kaybetmemek için iftara gitmiyor. Su taşıma işini geceye bırakan kadınlar ise iftardan sahura kadar su kuyruğunda beklemek zorunda kalıyor.

Köylerindeki içme suyu sıkıntısının had safhada olduğunu söyleyen Kapılı köyü muhtarı Liyadin Çağlar, su sebebiyle yaşadıkları çileyi dile getirdi. Köylerindeki 2 bin nüfusun, su ihtiyacını tek çeşmeden karşılamaya çalıştığını söylen Çağlar, “200 haneli köyümüzde büyük ölçüde su sıkıntısı yaşanıyor. Özellikle Ramazan ayına girilmesi ile birlikte kadınlarımız gece geç saatlere kadar su kuyruğuna girerek su taşımaya başladı. Bir bidon su almak için kadınlar arasında zaman zaman kavgalar yaşanıyor ve bu kavgalar erkeklere de yansıyor. Gittiğimiz tüm kurumlara derdimizi anlatıp sorunumuzun çözümlenmesini talep ettik ama hiçbir sonuç alamadık. Su kaynağı Sazlıkbaşı köyünden geliyor ancak yeterli değil. Kadınlarımızın bir bidon su almak için 5-6 saat kuyrukta beklemesi gerekiyor. Bu büyük bir çile” açıklamasını yaptı.

Su sırasında saatlerce beklemekten bıktıklarını söyleyen köylü kadınlardan Sabiha Çağlayan, “Sabah erkenden sıraya giriyoruz. Su kaynağının yetersiz kalması sebebiyle olan bizlere oluyor. Günümüzün büyük bölümü su taşımakla geçiyor. Biz bunu hak etmiyoruz. Yaşanan su sıkıntısının giderilmesi için yardım bekliyoruz. En azından 1 çeşme daha olsa su başında uzun süre beklemek zorunda kalmayız. 2. çeşme kurumamış olsaydı bu kadar sıkıntı yaşamayacaktık” diye konuştu. NULL