Muş’un Korkut ilçesinin Yedipınar köyünde 5. sınıftan sonra okula gitmeyen bir kız çocuğu eğitime kazandırıldı. Korkut’a bağlı Yedipınar İlköğretim Okulu’ndaki Hayal Sınıfı açılış törenine katılan Vali Erdoğan Bektaş, burada okula gitmeyen bir kız çocuğunun babası ile görüşüp 2009-2010 eğitim öğretim yılında tekrar okula gönderilmesi için ikna etti. Yedipınar İlköğretim Okulu’nun en başarılı öğrencilerinden olduğu belirtilen Ayşe Akdeniz isimli kız çocuğunun geçen yıl İlköğretim 5. Sınıfı bitirdikten sonra okula devam etmediğini öğrenen Vali Bektaş, çocuğun bütün eğitim masraflarının karşılanacağını belirtip, önümüzdeki eğitim öğretim yılında Alparslan Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’na kaydının yaptırılması talimatını verdi.
Kızların eğitime kazandırılması için devletin bütün imkânlarının seferber edildiğini söyleyen Bektaş, özellikle kızların eğitime kazandırılmasını çok istediklerini söyledi. Ayşe Akdeniz isimli kız çocuğunun okulun en başarılı öğrencilerinden olmasına rağmen eğitimine ara vermesinin yanlış olduğunu kaydeden Bektaş; “Devlet kızların eğitime kazandırılması için bütün imkanları seferber etmiş. Kız çocuklarının eğitime kazandırılmasını çok istiyoruz. Onların da okumaya ve kendi ayakları üzerinde durmaya hakları var. Bazı yerlerde kız çocukları okula gönderilmeyip küçük yaşta evlendiriliyor. Bunlar çok yanlış uygulamadır. Okula gönderildikleri zaman kızların ne kadar başarılı olduğunu herkes görüyor. Geçen yıl OKS Türkiye Birincisi Muş’tan çıktı ve bir kız öğrenciydi” dedi.
Ayşe Akdeniz’in babası Baki Akdeniz ile bir süre sohbet eden Bektaş; “Biz bu saatten sonra çocuklarımız için çalışıyoruz. Artık biz ne yapabiliriz. Ne yapıyorsak onlar için yapıyoruz. Ayşe kızımız da önümüzdeki yıl okuluna başlayacak. Kendisi sadece kızların eğitim gördüğü YİBO’da eğitim öğretimini sürdürecek. Eğitim masraflarını biz karşılıyoruz. Babası ile bu konuları görüştük ve babası ikna oldu” dedi.
Baba Baki Akdeniz ise, maddi durumunun çok düşük olduğunu belirterek; “Benim 9 çocuğum var ve 8’i kız. Hiçbir işte çalışmıyorum. Geçimimizi zar zor sağlıyoruz. Bu imkansızlıklar içinde çocuğumu okula gönderemedim. Şu anda 5 çocuğum okula gidiyor. Kızım okulun en başarılı öğrencisiydi ama maddi imkanlarım el vermediği için beşinci sınıftan sonra okula gönderemedim. Vali Bey’le yaptığımız görüşmede kızımın eğitim masraflarını karşılayacaklarını ve sadece kızların eğitim gördüğü okula götüreceklerini söyledi. Ben Vali Bey’in bu sözleri üzerine kızımı önümüzdeki yıl okula göndereceğim” dedi.
Ayşe Akdeniz de; “Ben okumayı çok seviyorum. Ailem beni okula gönderdiği zamanlarda okulun en başarılı öğrencilerindendim. Geçen yıl beşinci sınıfı bitirdikten sonra okula gidemedim. Çünkü ailemin ekonomik durumu iyi değil. Sağ olsun Vali Bey babam ile görüşüp kendisini ikna etti. Ben okuyup büyüdüğümde kaymakam olmayı istiyorum” diye konuştu.
 Muş`un Sesi Gazetesi