Kadir Rezzan Has Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürü Cahit Tutal, “Okulumuzun başarısını fiziki şartlar ve Haydi Kızlar Okula kampanyası artırdı. Öğretmenlerin fedakârlıkları başarıyı etkileyen diğer bir faktör. Öğretmenlerin öğrencilere anne şefkati ile yaklaşması, bölgedeki diğer kızlarında okula gönderilmesinde en büyük etken oldu.” dedi.

Tutal, “Hasköy ilçesinin köylerinde ikinci kademesi olmayan okullardan kız öğrencileri pansiyonumuza alıyoruz. Okulumuz, gündüzlü olmak üzere erkek öğrencileri de kapsıyor. Toplam 513 öğrencimiz var. Bunların 237’si yatılı kız öğrencileridir. Bunların bir çoğu, bir yıl içinde köy köy gezerek topladığımız kız öğrencilerden oluşuyor. Biz burada da öğrencileri rahatsız edecek faktörleri ortadan kaldırıyoruz. Pansiyonumuzda öğrencilerimizin kendilerini evlerinde his edebilecekleri, ev ortamı aratmayacak bir şekilde düzenlemeler yapılmıştır. Etütlerin dışında bayan nöbetçi öğretmenlerimiz pansiyonda kalıyorlar. Bu da öğrencilere avantaj sağlıyor. Öğretmenlerimizin, öğrenciler ile sürekli iç içe olmaları dersleri noktasında katkı sağlıyor. Bu yaklaşımla bölgedeki öğrencilerin eğitim-öğretimlerini ciddi anlamda olumlu yönde değiştirecek. Bunun yanında hedefimiz 24 yatılı okulu bulunan Muş’un en iyi, en temiz okulu olmasını sağlamaktır. Bunun için öğretmenlerimiz gerekli gayretleri sağlıyorlar.” dedi.

Pansiyonun evi aratmadığını söyleyen öğrencilerden Süheyla Kılıçarslan, okulun istenen bütün fırsatları sunduğunu belirtti.

Kılıçarslan, “Pansiyonda imkânlarımız oldukça iyi. Çok iyi etüt odalarımız bulunuyor. Dinlenmek için odalar hazırlanmış. Hafta sonu projeksiyon ile film izleyebiliyoruz, temizlik noktasında her gün pansiyonumuz temizleniyor, nevresimlerimiz her hafta yıkanıyor. Okul ve pansiyonumuz evimizi aratmıyor, evimizde bu imkânları bulacağımızı sanmıyorum, oldukça rahatız. Pansiyonumuz özel yurtlar statüsünde oldukça konforlu. Okula gelmeyen kız arkadaşlarıma seslenerek gelmelerini ve devletin sunduğu bu imkânlardan yararlanmalarını istiyorum.” diye konuştu.

1994 yılında terör olaylarından dolayı okulu kapandığı için eğitime başlayamayan Yerkaya köyünden Aysun Öngan ise hızlandırılmış kurslarla arkadaşlarına yetişmeye çalıştığını anlattı. (CİHAN)