Skip to main content

Kızlar hünerlerini sergiledi

Muş Haber Fotoğrafı

Hasköy Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürütülen Bende Okumak İstiyorum ‘Has Kız Okulda’ projesi kapsamında okula kazandırılan öğrenciler Has Kız Okulda adlı bir tiyatro gösterisi sunarak yaptıkları resimleri sergilediler. Eğitime kazandırılan kız çocukları kurslarda öğrendikleri bağlama, gitar ney ve şiir dinletileriyle salondaki davetlilerin beğenisini kazandılar. Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda düzenlenen tiyatroda bir konuşma yapan okul müdürü Yunus Yalçın, projenin amacının okula devam etmeyen kız öğrencilerin okula kazandırılması olduğunu söyledi. Devam problemi yaşayan öğrencileri tekrar okula kazandırmak için çaba gösterdiklerini belirten Yalçın, Devam probleminin çözülmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu proje kapsamında ve bu kapsamda yaklaşık 262 eve ziyarette bulunduk. Bu ziyaretler neticesinde 137 öğrencimizi okulumuza yeniden eğitime kazandırdık. Devam etmeyen, devam riski olan öğrencilerimizi de kazandırdık. Yaklaşık olarak 5 aydır eğitime kazandırdığımız öğrencilerimize kurs vermekteyiz. Bu kurslarımızda öğrencilere terapi, İngilizce, Türkçe, matematik, beden eğitimi, müzik ve edebiyat gibi konular işledik ve halen de devam etmekteyiz. Kurslarımız Haziran ayının sonuna kadar devam edecektir. Bu kurslar kapsamında öğrenciler tarafından yapılan çalışmalar, eserler bugün sergimizde sergilendi. Ayrıca etkinlik olarak müzik dersleri verdiğimiz çocuklarımız şuanda bizlere konser verecek seviyedeler dedi.

Projenin sürdürülmesi gerektiğini belirten Yalçın, Halen bu bölgede Hasköy merkez de dahil olmak üzere 17 köyümüzde devam problemi yaşayan, aileleri tarafından okula gönderilmeyen kız öğrenciler halen mevcut. Gidip ziyaret ettiğimiz evlerde aileler özellikle kız çocuğu olan öğrencileri okula göndermek istemiyorlar. Kız çocuklarının bu konuda çok problemi var. özellikle dağ köyleri ve civar köylerde bu problem çok fazla. İnşallah bu tür projeler vesilesiyle bu engeller ortadan kalkar bu kız çocuklarını eğitime kavuştururuz, okullaştırırız ve önlerinde ki o engelleri kaldırırız dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Proje Eğitim Koordinatörü Halis Güner ise, herhangi bir etkinlik düşünmediklerini belirterek, İlk başlarda bu çalışmaları tamamen kız çocuklarının okula devam oranlarını arttırmayı amaçladık. Daha sonra baktık ki etkinlikler yaptıkça ürünler çıkmaya başladı. Gerekli alt yapıya sahip olunca bu sergiyi yapmaya karar verdik. Vatandaşlarımız bu tarz etkinliklere projelere katılsın diye projemiz kapsamında öğretmenlerimiz kontrolünde skeç ve gösteriler hazırlandı. Öğrenciler kendi aralarında ‘Has Kız Okulda’ adlı bir skeç hazırlayarak projemiz kapsamında yapılan ev ziyaretlerinde yaşadığımız olayların bir kesitini burada anlattılar. Anlatılmak istenen skeçte gittiğimiz aileleri nasıl ikna ettik, hangi yöntemlere baş vurduk bu gibi konular ele alındı. Bunun yanı sıra köylerden eğitime kazandırdığımız öğrenciler soysal aktivite çalışmalarına katılarak aldıkları eğitim sonucunda görkemli bir sunum yaptılar. Resim sergimizde ise çocuklarımız genelde resim işine farklı bir gözle bakıyordular. Bu tarz çocuklar kendi iç dünyalarında farklı bir resim gözü oluşturuyorlar. Resim sergimizde öğrencilerimiz eğitimin öneminden bahsetsinler diye içlerindeki bütün duyguları resmetsinler istedik tüm herkese örnek olsun diye şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri